ŚwiatPrezydent Lech Kaczyński wrócił ze spotkania Trójkąta Weimarskiego

Prezydent Lech Kaczyński wrócił ze spotkania Trójkąta Weimarskiego

Prezydent Lech Kaczyński wrócił ze spotkania przywódców krajów Trójkąta Weimarskiego - Polski, Niemiec i Francji - w Mettlach (Niemcy). Po spotkaniu z kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Francji Jacquesem Chirakiem powiedział, że w sporze z Moskwą o eksport polskiego mięsa do Rosji Polska spotkała się ze strony swoich partnerów Niemiec i Francji z "pewną solidarnością".

Prezydent Lech Kaczyński wrócił ze spotkania Trójkąta Weimarskiego
Źródło zdjęć: © PAP/EPA

Kaczyński reprezentował Polskę na spotkaniu przywódców krajów Trójkąta Weimarskiego w Mettlach, w Kraju Saary.

Sprawa mięsa była omawiana. Sądzę, że uzyskaliśmy pewną solidarność, pewien zakres solidarności, jeśli chodzi o wysiłki w celu zmiany stanu rzeczy - powiedział prezydent RP na konferencji prasowej. Chirac podkreślił, że sprawa embarga powinna zostać "szybko uregulowana", a negocjacje z Rosją wznowione.

Rosyjskie embargo było powodem polskiego weta wobec przyjęcia unijnego mandatu niezbędnego do rozpoczęcia negocjacji z Moskwą w sprawie nowego porozumienia o partnerstwie UE-Rosja. Negocjacje miały rozpocząć się 24 listopada w Helsinkach.

W przyjętej w Mettlach wspólnej deklaracji uczestnicy spotkania wskazali na "szczególne znaczenie" bezpieczeństwa dostaw energii. Dlatego też będziemy dążyć do stworzenia polityki energetycznej dla Europy, prowadzonej w duchu solidarności i będziemy ściśle koordynować nasze stanowiska w tym obszarze - napisali trzej przywódcy.

Kaczyński uznał za sukces Polski, że kwestie energetyczne, uważane do niedawna za problemy gospodarcze, stały się problemem politycznym.

Po pierwszym spotkaniu w Starym Opactwie i konferencji prasowej Kaczyński, Merkel i Chirac kontynuowali rozmowy podczas obiadu.

Prezydent Polski wyraził nadzieję na rychłe podjęcie rozmów z Rosją. My jesteśmy za tym, by nad tą umową pracować. Zapowiedziałem tutaj aktywny udział Polski w przyszłych negocjacjach, które - mam nadzieję - nie zaczną się za długi czas, tylko odwrotnie - za krótki - powiedział.

Zdaniem Kaczyńskiego rozwiązania powinny gwarantować wzajemne korzyści i uwzględniać Europejską Kartę Energetyczną. Jest bardzo istotne, by umowa dała rezultaty i w przyszłości rzeczywistą współpracę a nie nowe konflikty i napięcia - kontynuował Lech Kaczyński. Zaznaczył, że umowa z Rosją nie ogranicza się do spraw energii, lecz ma o wiele szerszy zakres.

We wspólnej deklaracji Merkel, Chirac i L. Kaczyński napisali: "Jesteśmy świadomi znaczenia Rosji jako partnera strategicznego i będziemy dalej wspierać rozwój długoterminowego partnerstwa z Federacją Rosyjską, opartego na wspólnych interesach i równych prawach, zwłaszcza w sektorach handlowym i energetycznym".

Merkel i Chirac wskazywali na dobrą współpracę z Polską w misjach pokojowych w Afganistanie, Kongu czy też Libanie. Pewne różnice zdań ujawniły się w podejściu do Turcji. Polska jest za kontynuowaniem rozmów o przyjęciu Turcji do UE - mówił Lech Kaczyński, wypowiadając się przeciwko zmianom podejścia do tego kraju. Merkel i Chirac z kolei poparli częściowe zawieszenie rozmów Brukseli z Turcją w sprawie członkostwa. Merkel zaproponowała, by KE przedstawiła raport o negocjacjach z Turcją po planowanych na jesień 2007 roku wyborach w tym kraju a przed wyborami europejskimi na wiosnę 2009 roku. Chirac zgodził się z niemiecką kanclerz.

Merkel oraz pozostali uczestnicy spotkania, podkreślali znaczenie współpracy UE z Ukrainą. W deklaracji zapowiedziano pogłębienie kooperacji w dziedzinie migracji i bezpieczeństwa. Trzy kraje opowiedziały się za wypracowaniem porozumienia UE-Ukraina, obejmującej także porozumienie o wolnym handlu. L. Kaczyński podkreślił, że Polska popiera wszystkie kroki służące zbliżeniu Ukrainy do UE.

Polska, Niemcy i Francja chcą także wspierać rozwój demokracji i społeczeństwa obywatelskiego na Białorusi.

Merkel zwróciła uwagę, że twórcy Trójkąta Weimarskiego dążyli nie tylko do bliskiej współpracy politycznej, lecz także rozwoju kontaktów między trzema społeczeństwami. Podkreśliła, że w minionym roku odbyło się 87 spotkań z udziałem polskiej, niemieckiej i francuskiej młodzieży. Chirac wskazał na coraz ściślejszą współpracę samorządów.

Warszawa, Paryż i Berlin planują wspólne kształcenie młodych dyplomatów.

Trzej przywódcy opowiedzieli się za kontynuacją spotkań w tym gronie. 15 lat Trójkąta Weimarskiego to okres sukcesów - mówiła Merkel. Trójstronna współpraca umacnia rolę Europy w świecie - wtórował jej Chirac.

L. Kaczyński uznał Trójkąt za strukturę "niezmiernie pożyteczną". Jesteśmy zainteresowani kontynuacją tej współpracy - zadeklarował. Celowość dalszego istnienia tego forum była ostatnio, po zrealizowaniu jego głównego celu -wejścia Polski do UE przez - niektórych polityków i politologów kwestionowana.

Okazją do spotkania w Mettlach była upływająca w tym roku 15. rocznica podjęcia decyzji o trójstronnej współpracy. Pierwotnie spotkanie było zaplanowane na 3 lipca w Weimarze, jednak odwołano je z powodu niedyspozycji prezydenta L. Kaczyńskiego.

Trójkąt Weimarski powołali do życia 28 sierpnia 1991 roku szefowie dyplomacji Polski - Krzysztof Skubiszewski, Niemiec - Hans-Dietrich Genscher i Francji - Roland Dumas.

Kolejne spotkanie przywódców Trójkąta Weimarskiego odbędzie się w Polsce w 2008 roku.

Jacek Lepiarz

Źródło artykułu:PAP
mięsoJarosław Kaczyńskiangela merkel
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)