Prezydent Komorowski po atakach w Ottawie i Montrealu: wyrażamy solidarność z Kanadą
Prezydent Bronisław Komorowski złożył kondolencje przebywającemu w Warszawie gubernatorowi generalnemu Kanady Davidowi Johnstonowi w związku z atakami na żołnierzy w Ottawie i w Montrealu. - Wyrażamy pełną solidarność z Kanadą - podkreślił Komorowski. Polski prezydent i gość z Kanady rozmawiali także o sytuacji na Ukrainie.
23.10.2014 | aktual.: 23.10.2014 13:02
- Pragnę przekazać serdeczne wyrazy kondolencji, panie gubernatorze generalny, ze względu na śmierć dwóch żołnierzy kanadyjskich w sytuacji, którą należy rozumieć jako realny wzrost zagrożenia terrorystycznego. Wyrażamy głębokie wyrazy współczucia, wyrażamy pełną solidarność z Kanadą - powiedział Komorowski na briefingu w Warszawie po spotkaniu z Johnstonem.
Dla wszystkich Kanadyjczyków akty przemocy w naszej stolicy były bardzo szokujące i zasmucające - powiedział z kolei David Johnston.
Podczas swojego wystąpienia gubernator podkreślił, że wraz ze swoją żoną przekazuje wyrazy współczucia rodzinie zabitego kanadyjskiego żołnierza oraz wszystkim rannym.
- Chciałem podziękować ratownikom, którzy działali z takim profesjonalizmem. Ich odwaga w takim momencie jest wielkim komfortem i inspiracją dla nas wszystkich - podkreślił.
Ataki w Montrealu i Ottawie
W środę w Kanadzie doszło do strzelaniny w parlamencie w Ottawie. Uzbrojony mężczyzna zastrzelił żołnierza w pobliżu parlamentu, a następnie wbiegł do budynku, gdzie wywiązała się strzelanina. Po ataku terrorystycznym w Ottawie premier Kanady Stephen Harper wygłosił orędzie, w którym podkreślił, że "Kanada nie da się zastraszyć". Zapowiedział też kontynuację walki z międzynarodowym terroryzmem.
W poniedziałek w Montrealu zginął żołnierz staranowany samochodem przez mężczyznę, o którym wiadomo, że interesował się radykalną wykładnią islamu. W ataku domniemanego islamisty rannych zostało dwóch żołnierzy kanadyjskich. On sam został zastrzelony przez policję. Nie wiadomo, czy sprawca ataku miał powiązania z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS). Kanada wysyła sześć myśliwców w ramach dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji, która wykonuje naloty na pozycje IS w Iraku. Islamiści zapowiedzieli zemstę wszystkim krajom wspierającym te ataki.
"Spojrzenie polsko-kanadyjskie na Ukrainę"
Polski prezydent i przedstawiciel Kanady poruszyli także podczas spotkania temat Ukrainy. - Odnotowuję specyficzną bliskość polsko-kanadyjską związaną z faktem, że my mamy bardzo ważnego dla nas sąsiada ukraińskiego, a Kanada ma bardzo liczbą diasporę ukraińską, co powoduje, że jesteśmy krajami i społeczeństwami w sposób szczególny wrażliwymi na los Ukrainy - powiedział prezydent na konferencji prasowej po spotkaniu z gubernatorem generalnym Kanady Davidem Johnstonem.
Według Komorowskiego powoduje to lepsze zrozumienie dla wagi utrzymania niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy, a także jej prozachodniego kursu wyrażającego się w planowanych w tym kraju głębokich reformach systemowych.
- Wspólne spojrzenie polsko-kanadyjskie na Ukrainę ma swoje źródło w licznej diasporze ukraińskiej w Kanadzie i sąsiedztwie polsko-ukraińskim zobowiązuje do zachęcania Ukrainy do głębokich reform systemowych, bo tylko one są w stanie realnie zabezpieczyć niepodległość ukraińską - mówił prezydent.
Gubernator Kanady, który rozpoczął czterodniową wizytę w Polsce, spotka się także z marszałkami Sejmu i Senatu.