Trwa ładowanie...
d3sc9fv
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Prezydent Komorowski po atakach w Ottawie i Montrealu: wyrażamy solidarność z Kanadą

Prezydent Bronisław Komorowski złożył kondolencje przebywającemu w Warszawie gubernatorowi generalnemu Kanady Davidowi Johnstonowi w związku z atakami na żołnierzy w Ottawie i w Montrealu. - Wyrażamy pełną solidarność z Kanadą - podkreślił Komorowski. Polski prezydent i gość z Kanady rozmawiali także o sytuacji na Ukrainie.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Bronisław Komorowski podczas powitania gubernatora generalnego Kanady Davida Johnstona
Prezydent Bronisław Komorowski podczas powitania gubernatora generalnego Kanady Davida Johnstona (PAP, Fot: Jacek Turczyk)
d3sc9fv

- Pragnę przekazać serdeczne wyrazy kondolencji, panie gubernatorze generalny, ze względu na śmierć dwóch żołnierzy kanadyjskich w sytuacji, którą należy rozumieć jako realny wzrost zagrożenia terrorystycznego. Wyrażamy głębokie wyrazy współczucia, wyrażamy pełną solidarność z Kanadą - powiedział Komorowski na briefingu w Warszawie po spotkaniu z Johnstonem.

Dla wszystkich Kanadyjczyków akty przemocy w naszej stolicy były bardzo szokujące i zasmucające - powiedział z kolei David Johnston.

Podczas swojego wystąpienia gubernator podkreślił, że wraz ze swoją żoną przekazuje wyrazy współczucia rodzinie zabitego kanadyjskiego żołnierza oraz wszystkim rannym.

d3sc9fv

- Chciałem podziękować ratownikom, którzy działali z takim profesjonalizmem. Ich odwaga w takim momencie jest wielkim komfortem i inspiracją dla nas wszystkich - podkreślił.

Ataki w Montrealu i Ottawie

W środę w Kanadzie doszło do strzelaniny w parlamencie w Ottawie. Uzbrojony mężczyzna zastrzelił żołnierza w pobliżu parlamentu, a następnie wbiegł do budynku, gdzie wywiązała się strzelanina. Po ataku terrorystycznym w Ottawie premier Kanady Stephen Harper wygłosił orędzie, w którym podkreślił, że "Kanada nie da się zastraszyć". Zapowiedział też kontynuację walki z międzynarodowym terroryzmem.

W poniedziałek w Montrealu zginął żołnierz staranowany samochodem przez mężczyznę, o którym wiadomo, że interesował się radykalną wykładnią islamu. W ataku domniemanego islamisty rannych zostało dwóch żołnierzy kanadyjskich. On sam został zastrzelony przez policję. Nie wiadomo, czy sprawca ataku miał powiązania z dżihadystyczną organizacją Państwo Islamskie (IS). Kanada wysyła sześć myśliwców w ramach dowodzonej przez USA międzynarodowej koalicji, która wykonuje naloty na pozycje IS w Iraku. Islamiści zapowiedzieli zemstę wszystkim krajom wspierającym te ataki.

d3sc9fv

"Spojrzenie polsko-kanadyjskie na Ukrainę"

Polski prezydent i przedstawiciel Kanady poruszyli także podczas spotkania temat Ukrainy. - Odnotowuję specyficzną bliskość polsko-kanadyjską związaną z faktem, że my mamy bardzo ważnego dla nas sąsiada ukraińskiego, a Kanada ma bardzo liczbą diasporę ukraińską, co powoduje, że jesteśmy krajami i społeczeństwami w sposób szczególny wrażliwymi na los Ukrainy - powiedział prezydent na konferencji prasowej po spotkaniu z gubernatorem generalnym Kanady Davidem Johnstonem.

Według Komorowskiego powoduje to lepsze zrozumienie dla wagi utrzymania niepodległości i integralności terytorialnej Ukrainy, a także jej prozachodniego kursu wyrażającego się w planowanych w tym kraju głębokich reformach systemowych.

- Wspólne spojrzenie polsko-kanadyjskie na Ukrainę ma swoje źródło w licznej diasporze ukraińskiej w Kanadzie i sąsiedztwie polsko-ukraińskim zobowiązuje do zachęcania Ukrainy do głębokich reform systemowych, bo tylko one są w stanie realnie zabezpieczyć niepodległość ukraińską - mówił prezydent.

Gubernator Kanady, który rozpoczął czterodniową wizytę w Polsce, spotka się także z marszałkami Sejmu i Senatu.

d3sc9fv

Podziel się opinią

Share

d3sc9fv

d3sc9fv
Więcej tematów