Prezydent Gdańska wręczył Neptuny wybitnym artystom
Nagrody Neptuna rozdano już po raz dziewiąty. Prezydent Gdańska wręczył statuetki Stefanowi Chwinowi, Andrzejowi Fidykowi i Halinie Słojewskiej-Kołodziej. Uroczysta gala odbyła się w ramach festiwalu Solidarity of Arts.
Nagroda Prezydenta Miasta Gdańska "Neptuny" przyznawana jest od 2006 r. Honoruje polskich i zagranicznych twórców, których artystyczna działalność nawiązuje do gdańskiej tradycji bądź współczesności, ich dorobek zaś pozostawia trwały ślad w historii naszego miasta. Laureat Nagrody otrzymuje laudację, dyplom oraz statuetkę autorstwa gdańskiego rzeźbiarza Jana Szczypki.
Tegorocznymi laureatami zostali Stefan Chwin, Halina Słojewska-Kołodziej oraz Andrzej Fidyk. Zaskakujące jest, że tylko ostatni z wymienionych laureatów nie jest związany swym życiorysem z Gdańskiem.
Stefan Chwin urodził się w 1949 r. w Gdańsku. Swoją karierę naukową od początku związał z Uniwersytetem Gdańskim, gdzie pracuje jako historyk literatury. Jest autorem kilkunastu powieści, ma w swoim dorobku liczne publikacje krytyczne i literaturoznawcze. Jedną z jego najbardziej znanych książek jest "Hanemann", która opowiada o losach nowych i starych mieszkańcach Gdańska zaraz po zdobyciu przez armię sowiecką.
Halina Słojewska-Kołodziej urodziła się 26 czerwca 1933 r. w Bydgoszczy. Przez 30 lat występowała na scenach Teatru Wybrzeże w Gdańsku. W czasie strajków sierpniowych na wybrzeżu występowała wraz z innymi aktorami na placu naprzeciw bramy stoczniowej nr 2. Po wprowadzeniu stanu wojennego, czynnie wspierała działalność komisji charytatywnej przy kościele św. Brygidy, która udzielała wsparcia rodzinom internowanych. Za swą działalność była rozpracowywana i inwigilowana przez Służbę Bezpieczeństwa. W połowie lat 80. zasłynęła wraz z mężem Marianem Kołodziejem dzięki realizacji spektaklu "Gloria Victis", który został zadedykowany obrońcom Westerplatte.
Andrzej Fidyk jest znanym dokumentalistą i autorem ponad 40 filmów dokumentalnych, nagradzanych na najważniejszych festiwalach filmowych całego świata. W swoich obrazach przedstawiania w sposób bezkompromisowy prawdę. Do jego najbardziej znanych dokumentów należą "Defilada". Obraz ukazujący historię Korei Północnej - kraju, gdzie wszystko jest pozorowane i podporządkowane partii.