ŚwiatPrezydent Egiptu zaprzecza, jakoby wysłał przyjazny list do Izraela

Prezydent Egiptu zaprzecza, jakoby wysłał przyjazny list do Izraela

Kancelaria islamskiego prezydenta Egiptu Mohameda Mursiego zaprzeczyła, jakoby wystosował on list do prezydenta Izraela Szimona Peresa, w którym wyrażał gotowość do współpracy z tym krajem na rzecz pokoju na Bliskim Wschodzie.

Prezydent Egiptu zaprzecza, jakoby wysłał przyjazny list do Izraela
Źródło zdjęć: © AFP | Mark Wilson

01.08.2012 | aktual.: 01.08.2012 12:07

- Wszystko, co opublikowano na ten temat w izraelskich gazetach i na kilku egipskich stronach internetowych, zostało zmyślone i nie ma potwierdzenia w faktach - podkreślił rzecznik Mursiego Dżasser Ali, cytowany przez media w Egipcie.

Według izraelskich źródeł dyplomatycznych, na które powołuje się agencja dpa, list został przekazany przez ambasadę Egiptu w Tel Awiwie.

W poniedziałek kancelaria prezydenta Izraela opublikowała na swojej stronie internetowej list, który otrzymała od Mursiego. Mursi napisał, że "czeka na podjęcie wspólnych wysiłków w celu przywrócenia procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie na właściwe tory, aby zagwarantować bezpieczeństwo i stabilność wszystkim narodom w regionie, w tym narodowi izraelskiemu".

Wypowiedź tę media komentowały jako "przesłanie pokoju" pod adresem Izraela, uśmierzające obawy o pogorszenie stosunków między państwem żydowskim a Egiptem rządzonym od niedawna przez muzułmanina. Sugerowano również, że wywodzący się z Bractwa Muzułmańskiego Mursi odcina się w ten sposób od radykalnego palestyńskiego ruchu Hamas, który należy do Bractwa i nie uznaje prawa Izraela do istnienia.

Media podkreślały, że był to pierwszy oficjalny komunikat wystosowany przez prezydenta Mursiego do Izraela.

Zwycięstwo Mursiego w pierwszych wolnych wyborach prezydenckich z czerwca wywołało w Izraelu obawy, że Egipt pod wodzą muzułmanina wypowie traktat pokojowy, który reguluje stosunki egipsko-izraelskie od 1979 roku. Jego gwarantem był wcześniej przez wiele lat autokratyczny prezydent Egiptu Hosni Mubarak, który został odsunięty od władzy w styczniu 2011 roku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)