PolskaPrezes, któremu prokuratura postawiła zarzuty, wrócił do pracy

Prezes, któremu prokuratura postawiła zarzuty, wrócił do pracy

Olsztyński radny i prezes spółdzielni
mieszkaniowej "Pojezierze" w Olsztynie, Zenon P., podejrzany m.in.
o fałszowanie dokumentów, składanie fałszywych zeznań i
nakłanianie do tego innych osób, wrócił do pracy.

04.05.2005 | aktual.: 04.05.2005 18:50

Od połowy marca, kiedy prokuratura okręgowa w Elblągu postawiła jemu i innym osobom ze spółdzielni zarzuty oraz dla dobra prowadzonego postępowania zakazała Zenonowi P. sprawowania funkcji prezesa, przebywał on na urlopie.

Jak poinformowano w sekretariacie spółdzielni, Zenon P. przyszedł do pracy, jednak odmówiono udzielenia bliższych informacji, co konkretnie prezes robił. PAP nie udało się w środę z nim skontaktować.

Zenon P. może pracować w spółdzielni, ale ma zakaz wykonywania czynności związanych z kierowaniem nią - powiedziała Maria Bąk z Prokuratury Okręgowej w Elblągu.

Do pracy 7 maja wrócić mogą także dwie sędzie Sądu Okręgowego w Olsztynie, które w związku z aferą w spółdzielni zostały na miesiąc odsunięte przez prezesa tego sądu od orzekania za rażące naruszenie zasad etyki sędziowskiej. Sąd Apelacyjny w Warszawie ma podjąć w ciągu tygodnia decyzję o tym czy przedłużyć decyzję prezesa sądu okręgowego w Olsztynie o dalszym odsunięciu od pracy obu kobiet.

Równocześnie w sądzie apelacyjnym w Białymstoku toczy się wobec nich postępowanie wyjaśniające. Postępowanie jest na etapie zbierania dowodów i przesłuchiwania świadków. Obie panie były już raz przesłuchane - poinformowała zastępczyni rzecznika sądu dyscyplinarnego w Sądzie Apelacyjnym w Białymstoku sędzia Wanda Tokarzewska.

Podkreśliła, że jeśli postępowania wyjaśniające da podstawy do przedstawieniu zarzutów, to wszczęte zostanie postępowanie dyscyplinarne wobec obu kobiet.

Do tej pory Prokuratura Okręgowa w Elblągu prowadząca postępowanie w sprawie nieprawidłowości w spółdzielni "Pojezierze" postawiła zarzuty 18 osobom, w tym wszystkim członkom zarządu. Chodzi m.in. o fałszowanie dokumentów, składanie fałszywych zeznań i nakłanianie do tego innych osób. Wśród podejrzanych, oprócz prezesa Zenona P., są m.in. dwaj wiceprezesi spółdzielni, księgowa, radca prawny, a także wiceprzewodniczący sejmiku warmińsko-mazurskiego Jerzy R.

Jerzy R., z zawodu lekarz, podejrzany jest o wystawienie nieuprawnionego zwolnienia lekarskiego dla pracownicy spółdzielni.

W związku z postępowaniem prokuratorskim prezes Sądu Okręgowego w Olsztynie Leon Popiel odsunął 1 kwietnia od pracy troje sędziów tego sądu. Uzasadnił to rażącym naruszeniem przez nich zasad etyki sędziowskiej. Sędziowie mieli udzielać poza salą sądową porad prawnych prezesowi Zenonowi P., który był stroną w postępowaniach sądowych z udziałem spółdzielców. Postępowanie dyscyplinarne dotyczy sędziów - Marii M. i Krystyny S. Trzeci sędzia, Jarosław S., zrezygnował po decyzji prezesa sądu z wykonywania zawodu, a minister sprawiedliwości rezygnację przyjął.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)