PolskaPrezes IPN: prokuratorzy zdobyli wystarczające informacje, by przeszukać dom wdowy po Wojciechu Jaruzelskim

Prezes IPN: prokuratorzy zdobyli wystarczające informacje, by przeszukać dom wdowy po Wojciechu Jaruzelskim

• Prezes IPN: przeszukania w domu należącym do wdowy po Jaruzelskim to część śledztwa IPN

• "Wynika to z ustawowego obowiązku IPN, a nie z jakichkolwiek nacisków"

• W poniedziałek prokuratorzy zabezpieczyli 17 pakietów dokumentów

Prezes IPN: prokuratorzy zdobyli wystarczające informacje, by przeszukać dom wdowy po Wojciechu Jaruzelskim
Źródło zdjęć: © PAP | Radek Pietruszka

01.03.2016 | aktual.: 01.03.2016 14:15

Przeszukania w domu należącym do wdowy po Wojciechu Jaruzelskim to część śledztwa IPN - tłumaczył dziennikarzom prezes Instytutu Łukasz Kamiński. Wczoraj prokuratorzy zabezpieczyli 17 pakietów dokumentów.

Szef Instytutu Pamięci Narodowej przekonywał, że dopiero teraz pojawiają się ludzie, którzy informują o miejscach przechowywania poszukiwanych dokumentów. - W toku śledztwa, które toczy się od jakiegoś czasu, prokuratorzy zdobyli wystarczające informacje do tego, aby podjąć decyzję o dokonaniu przeszukania i w konsekwencji zabezpieczeniu materiałów - powiedział.

Szef IPN podkreślił, że wynika to z ustawowego obowiązku IPN, a nie z jakichkolwiek nacisków. Dokumenty Wojciecha Jaruzelskiego zostaną teraz poddane procesowym oględzinom, prowadzonym przez prokuratora IPN z udziałem specjalistów-archiwistów. Prezes Łukasz Kamiński nie chciał powiedzieć, kiedy zostaną przedstawione opinii publicznej. - W tej chwili trwają jeszcze oględziny materiałów zabezpieczonych w mieszkaniu Czesława Kiszczaka, więc zapewne będziemy się starali, by te czynności mogły być prowadzone równolegle - powiedział.

Prezes IPN dodał, że archiwiści sprawdzają także dokumenty, które znajdują się w Akademii Humanistycznej w Pułtusku. Według gazety "Fakt" część akt, które gromadził Wojciech Jaruzelski po jego śmierci miały właśnie trafić do tej placówki edukacyjnej.

Dwa tygodnie temu prokuratorzy Instytutu Pamięci Narodowej przeszukali dom wdowy po Czesławie Kiszczaku, a następnie dawną działkę letniskową generała na Mazurach. Zabezpieczono wówczas sześć pakietów dokumentów, m.in. teczki tajnego współpracownika o pseudonimie "Bolek". Dwa z pakietów znalezionych w domu generała Kiszczaka, udostępniono już historykom i dziennikarzom.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (167)