PolskaPremiera filmu "W poszukiwniu utraconych lat"

Premiera filmu "W poszukiwniu utraconych lat"

Z udziałem ministra kultury Andrzeja
Celińskiego oraz ambasadora Izraela w Polsce, Szewacha Weissa,
odbyła się w środę w Warszawie uroczysta premiera filmu
dokumentalnego "W poszukiwaniu utraconych lat".

Film, do którego scenariusz napisali Piotr Pytlakowski i Michał Sobelman, opowiada o historii stosunków polsko-żydowskich. Narratorami są izraelski pisarz Etgar Keret i polska aktorka śpiewająca Katarzyna Groniec, którzy wspólnie podróżują po Polsce i Izraelu. Poruszone są tu problemy naszych czasów oraz historii wzajemnych relacji obu narodów.

Główny wątek filmu ukazuje polskich i izraelskich licealistów. Postawione jest pytanie, co tak naprawdę wiedzą o sobie, jak się poznają, jak przełamują stereotypy, jak nawiązuje się między nimi przyjaźń. Odrębnym wątkiem jest historia oparta na autentycznych wydarzeniach z życia Pytlakowskiego i Sobelmana. Jest to opowieść o chłopcu, który przeżywa dramaty, związane z dwoistością tożsamości narodowej.

Film jest adresowany głównie do młodzieży. Jego celem jest przybliżenie młodym pokoleniom historii relacji polsko-żydowskich, pokazanie, jak ważne jest wzajemne poznanie, umiejętność wybaczania, konieczność wykorzenienia przesądów i uprzedzeń.

Ambasador Izraela w Polsce, Szewach Weiss powiedział podczas uroczystej premiery, że film ten nie jest indoktrynacją ani propagandą.

Obraz kończy się sceną przyjaznego spotkania młodzieży żydowskiej i polskiej w Warszawie. Ambasador ocenił, że w filmie jest element nadziei. Żyd ma prawo żyć wszędzie, gdzie chce; każdy człowiek ma prawo żyć tam, gdzie chce. To jest kierunek nowego świata - dodał.

Premiera filmu odbyła się w dniu niepodległościowego święta Izraela. Patronem projektu "W poszukiwaniu utraconych lat" jest Fundacja Ryszarda Krauze. (and)

izraelpolskafilm

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)