Trwa ładowanie...

Premier Włoch Matteo Renzi złożył dymisję

• Premier Włoch Matteo Renzi złożył dymisję na ręce prezydenta
• Stało się to w wyniku porażki rządu w niedzielnym referendum konstytucyjnym

Premier Włoch Matteo Renzi złożył dymisjęŹródło: PAP/EPA, fot: MAURIZIO BRAMBATTI
d2o9b43

Premier Włoch Matteo Renzi złożył dymisję na ręce prezydenta Sergio Mattarelli. Zrobił to kilka godzin po uchwaleniu budżetu przez parlament. Jego rezygnacja to rezultat porażki rządu w niedzielnym referendum konstytucyjnym.

Wraz ze złożeniem dymisji formalnie rozpoczyna się kryzys rządowy we Włoszech, gdzie w ciągu 70 lat były 63 rządy. Gabinet Renziego pracował ponad 1000 dni.

Przed spotkaniem z prezydentem w Kwirynale Renzi rozmawiał z kierownictwem centrolewicowej Partii Demokratycznej, której jest liderem. Zadeklarował, że partia ta pomoże głowie państwa w rozwiązaniu obecnego kryzysu.

d2o9b43

Zanim Sergio Mattarella ogłosi swą decyzję w tej sprawie, przeprowadzi wkrótce konsultacje z ugrupowaniami politycznymi.

Zdaniem komentatorów prezydent nie jest zwolennikiem natychmiastowego rozpisania przedterminowych wyborów, o co apeluje opozycja. Przypuszcza się, że Mattarella zdecyduje się na powołanie rządu tymczasowego. Renzi sugeruje, by był to "rząd odpowiedzialności narodowej", także z udziałem opozycji.

(oprac. Bartosz Lewicki)

Zobacz także:

d2o9b43
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o9b43
Więcej tematów