Trwa ładowanie...

Premier Włoch Matteo Renzi rezygnuje w wyniku przegranego referendum

• Włosi odrzucili w referendum projekt zmian w ustawie zasadniczej
• Premier Włoch wziął udział w konferencji prasowej dot. wyników referendum
• Matteo Renzi zrezygnował z dalszego pełnienia funkcji premiera Włoch

Share
Premier Włoch Matteo Renzi rezygnuje w wyniku przegranego referendum
Źródło: PAP/EPA, Fot: GIUSEPPE LAMI
d1nuyjn

Włosi odrzucili w niedzielę w referendum konstytucyjnym projekt zmian w ustawie zasadniczej autorstwa rządu Matteo Renziego.

Renzi podczas konferencji prasowej w Rzymie poinformował, że w związku z tym zrezygnuje z dalszego sprawowania funkcji premiera Włoch.

d1nuyjn

- W poniedziałek spotkam się z prezydentem i wtedy też złożę na jego ręce rezygnację – powiedział Renzi.

- Wierzę w zasady dotyczące wyborów i dlatego też warto być konsekwentnym. Gdy się przegrywa nie można udawać, że się nic nie stało, położyć się do łóżka i zasnąć. Mój rząd w tym miejscu się kończy – dodał Renzi.

- Kończy się doświadczenie mojego rządu - oznajmił Renzi. Następnie powiedział: "Przegrałem". Dodał: "Chciałem zredukować liczbę foteli w polityce, a koniec końcem ten, który zostanie opuszczony, jest mój".

Naród "wypowiedział się w sposób jasny i jednoznaczny" - oświadczył szef rządu. Złożył gratulacje ugrupowaniom opozycji, które nawoływały do głosowania za odrzuceniem zmian w konstytucji.

Według sondażu exit poll dla telewizji RAI przeciwko zmianom głosowało od 57 do 61 procent wyborców, a poparło je 39-43 proc.

Ustawa przyjęta w kwietniu z inicjatywy rządu Matteo Renziego przewidywała zmiany w 47 artykułach konstytucji. Dotyczyła przede wszystkim zniesienia tzw. doskonałej dwuizbowości, czyli jednakowych uprawnień Senatu i Izby Deputowanych.

Adam Styczek

d1nuyjn

Podziel się opinią

Share
d1nuyjn
d1nuyjn
Więcej tematów