Trwa ładowanie...

Premier Syrii: zniszczenia spowodowane wojną oceniane na 16,6 mld dol.

Spowodowane wojną zniszczenia w sektorze publicznym i prywatnym spowodowały straty rzędu 16,5 mld dol.; wyczerpują się też rezerwy walutowe kraju - powiedział premier Syrii Wail Nadir el-Halki.

Share
Premier Syrii: zniszczenia spowodowane wojną oceniane na 16,6 mld dol.
Źródło: AFP, Fot: Louai Beshara
dl03k69

Premier dodał, że przygotowywany jest plan rekonstrukcji kraju, a Damaszek zwróci się o pożyczki do "zaprzyjaźnionych krajów".

Wyczerpywanie się rezerw walutowych kraju jest między innymi pochodną spadku produkcji w sektorze naftowym; od początku konfliktu syryjskiego zmalała ona o 90 proc.

dl03k69

Część rafinerii funkcjonuje na bardzo zmniejszonych obrotach. Większość pól naftowych znajduje się na wschodzie kraju, w rejonach kontrolowanych przez rebeliantów. Halki zapewnił jednak, że na 80 proc. mocy działa rafineria Bania na zachodzie kraju.

Syria jest objęta międzynarodowymi sankcjami, wymierzonymi w osoby i instytucje związane z reżimem prezydenta Baszara al-Asada; obejmują one również transakcje handlowe i finansowe.

Na początku września Damaszek podpisał z Teheranem, swym najważniejszym sojusznikiem w regionie, duże kontrakty na dostawę żywności i leków.

Iran otworzył w maju dwie linie kredytowe dla Damaszku opiewające na 4 mld dol., a w lipcu jeszcze jedną linię, wartą 3,6 mld dol.

dl03k69

Podziel się opinią

Share
dl03k69
dl03k69
Więcej tematów