Trwa ładowanie...

Premier Mateusz Morawiecki uczcił skatowanego Grzegorza Przemyka: "Historia ta jest mi szczególnie bliska"

37 lat temu funkcjonariusze milicji skatowali na śmierć 18-letniego maturzystę Grzegorza Przemyka. - W 1983 roku był ode mnie starszy o 4 lata, właśnie świętował zdaną maturę, miał przed sobą całe życie - wspomina jedną z najmłodszych ofiar stanu wojennego premier Mateusz Morawiecki.

Premier Mateusz Morawiecki uczcił skatowanego Grzegorza Przemyka: "Historia ta jest mi szczególnie bliska"Źródło: KPRM
d2w1nn6
d2w1nn6

Mateusz Morawiecki uczcił pamięć zamordowanego Grzegorza Przemyka. W opublikowanym na Facebooku wpisie, premier wspomina czas stanu wojennego.

"Grzegorz Przemyk miał zaledwie 18 lat, gdy został pobity na śmierć przez funkcjonariuszy milicji. W 1983 roku był ode mnie starszy o 4 lata, właśnie świętował zdaną maturę, miał przed sobą całe życie. Jego pogrzeb przerodził się w wielką manifestację antykomunistyczną - napisał w mediach społecznościowych szef rządu.

Premier podkreślił, że okres PRL jest mu bliski przede wszystkim ze względu na ojca, Kornela Morawieckiego, zasłużonego działacza opozycji demokratycznej i członka Solidarności.

Zobacz również: Ponowne zamrożenie gospodarki. Minister zdradzi, kiedy może nastąpić

"Historia ta jest mi szczególnie bliska. Pamiętam lata spędzone w lęku o zdrowie i życie Ojca, który zmuszony był do ukrywania się czy przesłuchania na komisariatach pod byle pretekstem" - przekonuje prezes Rady Ministrów.

d2w1nn6

Morawiecki zapewnił też, że czasy represji politycznych i nadużywania władzy przez organy państwowe oraz służby mundurowe już się zakończyły.

"Na szczęście tamta Polska już nie wróci, jednak powinniśmy dbać, by pamięć o tych bolesnych wydarzeniach nigdy nie wyblakła. W wigilię urodzin jednej z najmłodszych ofiar stanu wojennego złożyłem kwiaty pod tablicą poświęconą Grzegorzowi Przemykowi. Cześć jego pamięci" - dodał Mateusz Morawiecki.

Grzegorz Przemyk urodził się 17 maja 1964 roku i był synem poetki opozycyjnej Barbary Sadowskiej. 12 maja 1983 roku został zatrzymany przez milicjantów na pl. Zamkowym w Warszawie, gdzie świętował zakończenie egzaminów maturalnych. Następnie przewieziono go na komisariat, gdzie był katowany przez funkcjonariuszy. Zmarł 14 maja w szpitalu w wyniku ciężkich urazów jamy brzusznej.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2w1nn6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2w1nn6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj