Trwa ładowanie...

Premier Hiszpanii ostrzega UE przed nacjonalizmem

Premier Hiszpanii, Mariano Rajoy zaapelował do Brukseli o walkę z nacjonalizmami. W przemówieniu rozpoczynającym rok akademicki Kolegium Europejskiego w Brugii, w Belgii, szef hiszpańskiego rządu wyraził opinię, że regiony dążące do niepodległości są zagrożeniem dla przyszłości Unii Europejskiej.

Share
Premier Hiszpanii ostrzega UE przed nacjonalizmem
Źródło: AFP, fot: Josep Lago
diowxkk

Hiszpańscy komentatorzy uznali słowa premiera za ostrzeżenie skierowane do nacjonalistów katalońskich przygotowujących listopadowy plebiscyt niepodległościowy.

Kiedy kierujący katalońskim rządem Artur Mas ogłosił, że nie będzie referendum, Rajoy pogratulował mu tej decyzji i zaprosił do negocjacji. Okazało się jednak, że zamiast referendum odbędzie się niewiążący plebiscyt i do rozmów nie doszło. Dlatego przemawiając w Brugii premier przypomniał, że podstawą Unii Eurpejskiej jest przestrzeganie prawa i że nie ma w niej miejsca na „przebiegłość, sztuczki ani chodzenie na skróty”. „Europa będąca więźniem secesjonistycznych nacjonalizmów ryzykuje, że zostanie osłabiona i zniekształcona. Pod żadnym pozorem nie możemy do tego dopuścić” - nawoływał Rajoy.

Katalonia przygotowuje się jednak do plebiscytu. Organizacje społeczne - inicjatorzy niepodległościowych dążeń - obiecują poprzeć głosowanie, jeśli w ciągu trzech miesięcy w Katalonii zostaną zwołane przedterminowe wybory parlamentarne.

diowxkk

Podziel się opinią

Share
diowxkk
diowxkk
Więcej tematów