PolskaPremier Donald Tusk spotkał się ze związkami górniczymi

Premier Donald Tusk spotkał się ze związkami górniczymi

W środę, 13 sierpnia, przedstawiciele związków górniczych spotkali się z premierem Donaldem Tuskiem. Podczas rozmów związkowcy zaprezentowali swój pomysł na ratowanie przemysłu kopalnianego, nad którym pochyli się powołana grupa robocza.

Premier Donald Tusk spotkał się ze związkami górniczymi
Źródło zdjęć: © solidarnosckatowice.pl

Po raz szósty doszło do konfrontacji strony związków górniczych i Donalda Tuska. Ostatnie spotkanie w kancelarii premiera trwało ok. 3 godzin, podczas których przedstawiciele śląsko-dąbrowskiej Solidarności przedstawili stronie rządzącej koncepcje na naprawę sytuacji branży.

Górnicy chcą konsolidacji sektora górnictwa węgla, aby ratować spółki pogrążone w kryzysie. W pierwszej kolejności miałoby chodzić o te, które produkują węgiel energetyczny - Kompania Węglowa, Katowicki Holding Węglowy i Węglokoks. Taka konsolidacja usunęłaby pośredników w handlu węglem, producenci sami by się tym zajmowali. W ten sposób przestałby właściwie istnieć problem konkurencyjności cenowej i nie byłoby już potrzeby importować węgla z zagranicy, zwłaszcza z Rosji.

- W naszej ocenie to jedna z możliwych koncepcji, żeby górnictwo węgla kamiennego w perspektywie kilku lat było rentowne, ludzie mieli bezpieczeństwo zatrudnienia, a Polska - bezpieczeństwo energetyczne - mówił po spotkaniu przewodniczący śląsko-dąbrowskiej Solidarności, Dominik Kolorz.

Premier powoła specjalną grupę roboczą, która przeanalizuje pomysł związkowców do 22 sierpnia. W skład grupy mają wchodzić przedstawiciele strony społecznej, władze spółek węglowych i przedstawiciele rządu. Dopóki nie zapadnie decyzja rządowa, spółki węglowe będą wstrzymywać się od drastycznych cięć.

- Likwidować i ciąć każdy potrafi, a efekty takich działań są zwykle nieskuteczne. Na szczęście istnieją inne sposoby na wyciągnięcie branży z zapaści, które opierają się na założeniu, że polskie górnictwo to jeden organizm, a nie luźny zbiór kopalń. Te sposoby wymagają więcej pracy i wysiłku, ale z pewnością przyniosą więcej korzyści. I rządzący zadeklarowali, że tego kierunku nie odrzucają - podsumował spotkanie Kolorz.

Związkowcy czynnie działają na rzecz uratowania spółek węglowych. Chcąc zapobiec upadłości Kompanii Węglowej zrolowano długi nowymi obligacjami, co przedłuży działalność przynajmniej do końca roku. Jednak sytuacja nadal jest kryzysowa.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (30)