Trwa ładowanie...
d1h2eqr

Prawnik: bardzo małe szanse na przedstawienie Rosjanom zarzutów

Prokuratura wojskowa przygotowała wnioski o przedstawienie dwóm rosyjskim kontrolerom zarzutów w sprawie katastrofy smoleńskiej. - Są bardzo małe szanse, by śledczym udało się do tego doprowadzić - mówi WP mec. Piotr Kruszyński, karnista.
Share
Prawnik: bardzo małe szanse na przedstawienie Rosjanom zarzutów
Źródło: PAP/ITAR-TASS
d1h2eqr

Prokuratura wojskowa oświadczyła, że będzie chciała przedstawić rosyjskim kontrolerom zarzuty sprowadzenia bezpośredniego zagrożenia oraz nieumyślnego spowodowanie katastrofy w ruchu lotniczym. Już wydano wnioski w tej sprawie.

Zdaniem prawnika, przedstawienie zarzutów może okazać się niemożliwe. - Co prawda zgodnie z zasadami o międzynarodowej współpracy prawnej Polska mogłaby to zrobić, ale biorąc pod uwagę obecne stosunki z Rosją, nigdy może się to nie udać - mówi mec. Piotr Kruszyński.

Jak wyjaśnia prawnik, Polska musi poprosić Rosję o umożliwienie przesłuchania kontrolerów w charakterze podejrzanych oraz przedstawienia im zarzutów. - Odbywa się to drogami dyplomatycznymi, przez MSZ. Ale jest to bardzo skomplikowane. Rosja może przedłużać czas na odpowiedź w nieskończoność albo po prostu odmówić - mówi karnista.

d1h2eqr

Jest też druga możliwość. - Kontrolerzy mogliby przyjechać do Polski i stawić się na przesłuchanie. Ale kto z własnej woli zrobi coś takiego? Zwłaszcza, gdy grozi mu odpowiedzialność karna - ocenia Piotr Kruszyński.

Magda Kazikiewicz, Wirtualna Polska

Zobacz, co Marta Kaczyńska mówi o katastrofie smoleńskiej:

d1h2eqr

Podziel się opinią

Share
d1h2eqr
d1h2eqr
Więcej tematów