Trwa ładowanie...

Prawnicy: MEN chce naruszać prawo rodziców do wychowania dzieci"

Ministerstwo Edukacji Narodowej chce ręcznie sterować szkołami i naruszać prawo rodziców do wychowania swych dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami, uważają prawnicy z Instytutu Ordo Iuris, na których powołuje się "Nasz Dziennik".

Share
Prawnicy: MEN chce naruszać prawo rodziców do wychowania dzieci"
Źródło: WP.PL, fot: Paweł Kozioł
d4bmmvc

Ocena ta dotyczy rozwiązań zaproponowanych przez resort w projekcie zmian ustawy oświatowej, wymuszonych przez Trybunał Konstytucyjny, który w swym wyroku zażądał zmiany zasad organizacji egzaminów, np. matur.

Ministerstwo poszło jednak dalej. Eksperci z Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris podkreślają, że projekt nowelizacji "zawiera szereg istotnych zmian, które nie mają żadnego związku z tym wyrokiem".

d4bmmvc

- "Najważniejsze z nich poszerzają znacznie kompetencje podległych Ministrowi Edukacji organów nadzoru pedagogicznego i ograniczają wpływ samorządów lokalnych na działanie szkół, które prowadzą" - wskazują prawnicy Ordo Iuris. I dodają, że zawarte w projekcie rozwiązania "mogą zostać wykorzystane do narzucania w szkołach treści, które budzą istotne społeczne kontrowersje i zdecydowany sprzeciw rodziców".

Co więcej - zaproponowane przez resort edukacji zmiany mogą się okazać niekonstytucyjne, ostrzegają eksperci.

d4bmmvc

Podziel się opinią

Share
d4bmmvc
d4bmmvc
Więcej tematów