Trwa ładowanie...
dp1t29p

Prawie 30 spektakli teatralnych w ramach Wiosny Młodych w Poznaniu

Musical, monodramy i śpiewodramy - to część z ok. 30 propozycji teatralnych, jakie od piątku zaprezentują artyści w Poznaniu w ramach Wiosny Młodych. Jedna ze sztuk opowiada historię żydowskiej primadonny, która w obozie nago śpiewała SS-manom, aby przeżyć.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prawie 30 spektakli teatralnych w ramach Wiosny Młodych w Poznaniu
(Fotolia, Fot: giuseppesavo)
dp1t29p

Wiosna Młodych to przegląd teatrów tworzonych przez młodych artystów. W wydarzeniu, które od kilkunastu lat odbywa się w Poznaniu wezmą udział grupy m.in. z Warszawy, Krakowa, Londynu. Wiosna Młodych potrwa do wtorku, a spektakle można będzie oglądać w Centrum Kultury Zamek.

Jak powiedział współorganizator wydarzenia Bogdan Żyłkowski, "w tym roku pokażemy m.in. musical "Bakchanalia", w którym młodzi ludzie będą się ścierać z problemem tolerancji, inności, zabawy oraz schematami, w które wszyscy jesteśmy wpisani".

- Pięknym poetyckim językiem scenarzystki Ewy Skwary i muzyką Piotra Wizy artyści opowiedzą, że ten świat może być fantastyczny, jeśli będziemy siebie wzajemnie szanować i tolerować - dodał.

dp1t29p

Według organizatorów każda z prezentowanych sztuk zasługuje na uwagę, ponieważ są to spektakle tworzone przez osoby, dla których teatr jest często całym światem. Artyści próbują swoich sił także w niestandardowych gatunkach teatralnych, jakim jest np. śpiewodram, czyli rodzaj opowieści o człowieku wsparty piosenką literacką.

W tym roku przygotowano cztery spektakle premierowe m.in. "Wielkie Kazanie" wg Leszka Kołakowskiego oraz dwie jednoaktówki Samuela Becketta "Komedia" i "Nie ja". W programie znajdą się ponadto nowości dramaturgiczne przygotowane przez grupy teatralne z Polski i z zagranicy.

- Jednym ze spektakli, który zasługuje na szczególną uwagę jest monodram Wiolety Komar pt. "Diva". To historia żydowskiej primadonny, która w obozie koncentracyjnym nago śpiewała SS-manom włoskie arie, aby przeżyć. Opowieść jest niezwykle poruszająca, a artystka opowiada ją fenomenalnie - podkreślił Żyłkowski.

Współorganizatorem wydarzenia, obok CK Zamek w Poznaniu jest Studio Teatralne Próby, które powstało w 1996 roku. Skupia ono młodych pasjonatów teatru. Opiekę artystyczną nad młodymi artystami sprawuje Bogdan Żyłkowski.

dp1t29p

Podziel się opinią

Share
dp1t29p
dp1t29p
Więcej tematów