Trwa ładowanie...
d1mzegx

PPS: wprowadzić jednorazowy podatek solidarnościowy

PPS proponuje wprowadzenie jednorazowego podatku solidarnościowego dla wsparcia budżetu państwa. Według koncepcji PPS, podatku tego nie zapłaciliby najubożsi, a państwo zwracałoby jego połowę po zakończeniu roku budżetowego.

Share
d1mzegx

Proponowanemu przez rząd zamrożeniu wydatków socjalnych przeciwstawiamy koncepcję jednorazowego podatku solidarnościowego, którego najubożsi nie zapłacą wcale, średnio zarabiający zapłacą w ograniczonym zakresie, zaś najbogatsi zapłacą najwięcej. W następnym roku podatkowym połowa wymierzonego podatku zostanie podatnikom zwrócona - mówił w niedzielę lider PPS Piotr Ikonowicz.

Dodał, że PPS ma takie samo zdanie jak OPZZ, iż program naprawy finansów publicznych powinien opierać się nie na zmniejszeniu wydatków, ale - jak mówił - na zwiększeniu dochodów podatkowych, zwłaszcza tych środowisk, które w największym stopniu skorzystały na przemianach społeczno-gospodarczych.

Ikonowicz mówił, że według koncepcji PPS w przypadku dochodu przekraczającego 2 tys. brutto na osobę w rodzinie taki podatek solidarnościowy jest już uzasadniony. Lider PPS wyjaśniał, że podatek taki miałyby być wymierzony jednorazowo, jego najniższy próg wynosiłby ok. 10% i progresywnie zwiększał się w zależności od dochodów.

To jest też kwestia wyważenia potrzeb budżetowych. My nadal nie wiemy, jak wielka jest ta dziura budżetowa i ten podatek na pewno jej nie zatka, tylko pomoże ją zatkać - mówił Ikonowicz.

Lider PPS powoływał się na doświadczenia włoskie z czasów rządu premiera Romano Prodiego z wprowadzeniem podatku europejskiego opartego - jak mówił - na podobnym mechanizmie.(jd)

d1mzegx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1mzegx
d1mzegx
Więcej tematów