Trwa ładowanie...

Poznańscy drogowcy już gotowi na przyjście zimy

Aż 23 mln zł zabezpieczono na utrzymanie dróg w Poznaniu w trakcie zbliżającej się zimy. Drogowcy opublikowali też listę ulic, które będą odśnieżane w pierwszej kolejności.

Share
Poznańscy drogowcy już gotowi na przyjście zimy
Źródło: ZDM Poznań
d3y4fe2

Na razie zimy na horyzoncie nie widać, ale poznańscy drogowcy zapewniają, że są gotowi i zima ich nie zaskoczy. Na utrzymanie dróg w całym sezonie zimowym 2014/2015 zabezpieczono w budżecie Zarządu Dróg Miejskich kwotę 23 mln zł. Poznańska flota odpowiadająca za odśnieżanie to 28 pługoposypywarek, 21 pługów samochodowych, 14 zestawów samochodowych lub ciągnikowych (pług + piaskarka). Taka ilość sprzętu ma gwarantować zwiększenie częstości usuwania mechanicznego śniegu, a zmniejszenie posypywania solą. Podobnie jak w poprzednich latach, ZDM ogranicza bowiem ilość środków chemicznych wysypywanych na drogi, aby w ten sposób chronić przydrożną zieleń.

ZDM podzielił poznańskie ulice ze względu na ich znaczenie komunikacyjne. W pierwszej kolejności odśnieżana będzie sieć strategiczna obejmująca ponad 270 km, obejmująca ulice:

- wszystkie drogi krajowe i wojewódzkie przebiegające przez Poznań,

d3y4fe2

- ulice stanowiące ramy komunikacyjne miasta,

- główne ulice wylotowe z miasta,

- ulice dojazdowe do szpitali,

- niektóre inne ulice o bardzo dużym natężeniu ruchu kołowego.

d3y4fe2

Pierwsze odpłużenie jezdni oraz posypanie niezbędną dawką soli nastąpi w ciągu 1,5 godziny, licząc od momentu uruchomienia działań przez ZDM. W przypadku ciągłego opadu odpłużanie i posypywanie musi być ponawiane z częstotliwością utrudniającą tworzenie się śliskości pośniegowej. Całkowite usunięcie pokrywy śnieżnej oraz błota pośniegowego z 90 proc. szerokości jezdni musi mieć miejsce w ciągu 4 godzin, licząc od chwili ustania opadu.

W następnej kolejności oczyszczane ze śniegu będą drogi zaliczane do sieci podstawowej, czyli:

- ulice publicznej komunikacji autobusowej,

- ulice łączące osiedla mieszkaniowe z centrum miasta,

d3y4fe2

- drugorzędne trasy wylotowe z miasta,

- drugorzędne ulice dojazdowe do osiedli mieszkaniowych,

- niektóre ulice posiadające kategorię drogi powiatowej.

W tym przypadku pierwsze odpłużenie jednego pasa ruchu w każdą stronę oraz posypanie niezbędną dawką środków chemicznych i uszorstniających nastąpi w czasie do 2,5 godziny, licząc od momentu zakończenia działań na sieci strategicznej. W przypadku ciągłego opadu śniegu posypywanie i odpłużanie musi być ponawiane z częstotliwością uniemożliwiającą tworzenie się śliskości pośniegowej. Usunięcie pokrywy śnieżnej z 90 proc. szerokości jezdni powinno mieć miejsce w ciągu 4 godzin, a błota pośniegowego w ciągu 8 godzin, licząc od chwili ustania opadu.

W dalszej kolejności odśnieżane będą ulice zaliczane do sieci lokalnej wskazane w dużej części przez rady osiedli.

Pozostałe drogi, w tej mierze drogi gruntowe oraz drogi, mające swoją alternatywę w postaci dróg objętych systematycznym odśnieżaniem, utrzymywane są w trybie interwencyjnym, tzn. na podstawie napływających zgłoszeń od mieszkańców i służb miejskich.

d3y4fe2

Podziel się opinią

Share
d3y4fe2
d3y4fe2
Więcej tematów