Trwa ładowanie...
dkd6t1e

Poznań zapłaci mniej. Miasto zaoszczędzi nawet 20 mln zł

Ponad 20 mln zł mniej za energię elektryczną zapłacą w ciągu roku wszystkie jednostki miejskie Poznania i jego partnerzy zrzeszeni w grupie zakupowej. Poznań zamierza też w ten sam sposób obniżyć koszty zakupu gazu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Poznań zapłaci mniej. Miasto zaoszczędzi nawet 20 mln zł
(WP.PL, Fot: Zenon Kubiak)
dkd6t1e

To już trzeci raz, kiedy Poznań organizuje wspólne kupowanie prądu. Za pierwszym razem energię kupowały wyłącznie jednostki miejskie takie jak MPK czy Aquanet. W tym roku grupa zakupowa liczy aż 58 podmiotów, ponieważ do Poznania przyłączyło się także kilkanaście gmin zrzeszonych w Stowarzyszeniu Metropolia Poznań i wiele podmiotów z terenu miasta i podpoznańskich gmin.

- Dzięki temu możemy kupować energię elektryczną po niższej cenie, np., kiedy dwa lata temu pierwszy raz kupowaliśmy w ten sposób prąd, płaciliśmy 266 zł za 1 MWh, w tym roku ta cena to 229 zł - wyjaśnia Mirosław Kruszyński, wiceprezydent Poznania.

W sumie daje to oszczędności rzędu 20 mln zł dla całej grupy, ale to nie jedyna korzyść. - Płacimy mniej także za samą procedurę przetargową, gdyż organizujemy tylko jeden konkurs. Tak każdy z tych podmiotów musiałby sam ogłosić przetarg - zwraca uwagę Kruszyński.

dkd6t1e

W tym roku wygrała firma Enea, dla której było to ważne nie tylko ze względów biznesowych, ale też wizerunkowych.

- Jesteśmy firmą z Poznania i już trzeci raz startowaliśmy w przetargu. Teraz nareszcie się udało - przyznaje Łukasz Pawłowski, dyrektor departamentu sprzedaży w firmie Enea. - Dla nas grupy zakupowe to bardzo ważni klienci nie tylko ze względu na to, że kupują bardzo dużą ilość energii, ale też dlatego, że to solidni i wiarygodni kontrahenci.

Oszczędności na zakupie prądu zaostrzyły apetyty władz Poznania, które w tym roku po raz pierwszy chcą też w ten sam sposób kupić gaz.
- Projekt ruszy 30 września, a termin składania ofert mija 10 listopada - wyjaśnia wiceprezydent Kruszyński. - Jeśli chodzi o grupowy zakup gazu, to będziemy pierwsi w Polsce.

Niższe rachunki za prąd i gaz jednostek miejskich to zysk dla mieszkańców. Za zaoszczędzone pieniądze będzie można zbudować więcej np. ścieżek rowerowych lub wyremontować więcej chodników.

dkd6t1e

Podziel się opinią

Share

dkd6t1e

dkd6t1e
Więcej tematów