Poznań: ruszyła zbiórka darów dla Republiki Środkowoafrykańskiej
Zbiórkę leków, środków opatrunkowych i środków czystości dla mieszkańców Republiki Środkowej Afryki rozpoczęła poznańska Fundacja "Redemptoris Missio". Jak podkreślają organizatorzy, sytuacja miejscowej ludności jest bardzo trudna.
07.02.2014 | aktual.: 07.02.2014 13:29
Obecnie Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" pomaga potrzebującym w ok. dziesięciu krajach świata. Jak poinformowała koordynatorka akcji Justyna Janiec-Palczewska, pomoc dla RŚA jest w tej chwili traktowana priorytetowo. Ograniczone zostały wszelkie inne akcje prowadzone przez fundację.
Zbierane są przede wszystkim środki opatrunkowe, plastry, leki przeciwbólowe, witaminy i kostki mydła. Fundacja przyjmuje też wpłaty.
- W RŚA trwa wojna domowa, ofiarą bratobójczych walk pada ludność cywilna. Ci, którym udaje się ujść z życiem, zostają pozbawieni dachu nad głową, żywności i leków - podała.
Fundacja wspierała polskich misjonarzy pracujących w Republice Środkowoafrykańskiej już wcześniej. - Pomoc była wysyłana przez Kamerun, mamy tam osobę, która wspiera nasze działania. Na razie nie wiadomo, w jaki sposób tym razem odbędzie się transport - prawdopodobnie dary zostaną wysłane pocztą - powiedziała.
Janiec-Palczewska podkreśliła, że mieszkańcy tego kraju żyją w bardzo trudnych warunkach.
- Na wsiach mieszkają w lepiankach, śpią na ziemi. Cicha wojna domowa trwała tam od zawsze, spokojnie nie było od wielu lat. Teraz sytuacja jest szczególnie trudna, właśnie otrzymaliśmy informację od jednego z polskich misjonarzy - podał nam, że wraz ze swoimi podopiecznymi ucieka, by schronić się do buszu. Taka misja to łatwy łup dla rebeliantów - dodała.
Na początku tygodnia rebelianci muzułmańscy zaatakowali misję polskich misjonarzy w miejscowości Ngaoundaye. Zaatakowani nie chcieli zostawić swoich podopiecznych - m.in. sierot i niewidomych.
Według sekretariatu Komisji Episkopatu Polski ds. Misji, polscy misjonarze prowadzą swoją działalność na terenie RŚA w Yole-Bouar, Bouar, Wantguera-Bouar, Baboua, Ndim, Bocaranga, Ngaoundaye, Bimbo-Bangui, Bagandou, Rafi-Bangassou i Monasao. W ocenie MSZ ewakuacja to obecnie jedyna skuteczna możliwość pomocy polskim obywatelom, przebywającym w RŚA.
Fundacja Pomocy Humanitarnej "Redemptoris Missio" działa od 1992 roku, powstała z inicjatywy środowiska naukowego Akademii Medycznej im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Jest m.in. organizatorem akcji "Ołówek dla Afryki", podczas której zbierane są ołówki i długopisy dla afrykańskich dzieci.
Fundacja wysłała także tony odzieży i przyborów szkolnych dla dzieci z Afganistanu. Prowadzi również akcję "Opatrunek na ratunek" - zbiórkę opatrunków dla misyjnych szpitali i przychodni.