Trwa ładowanie...
d3fkmsh

Pożary w polskich lasach

Utrzymująca się w ostatnim czasie piekna, słoneczna pogoda, z bardzo wysokimi temperaturami i niemalże całkowitym brakiem deszczu, spowodowała gwałtowny wzrost wyjazdów straży pożarnej do gaszenia pożarów lasów. Tylko w piątek było 144 takich interwencji na terenie całego kraju, natomiast od początku maja - ponad półtora tysiąca. Jest to dwukrotnie więcej niż w analogicznym okresie zeszłego roku.

Share
d3fkmsh

Najczęściej lasy paliły się w województwach: mazowieckim, łódzkim, świętokrzyskim i lubuskim. Według statystyk, najwięcej pożarów wybucha podczas weekendów. Obecnie prawie w całym kraju obowiązuje najwyższy stopień zagrożenia pożarowego. W lasach ściółka jest bardzo wysuszona.

Kapitan Katarzyna Boguszewska z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej apeluje do wszystkich o zachowanie wyjątkowej ostrożności i niewchodzenie do lasów w miejscach, gdzie obowiązują alarmy przeciwpożarowe. Straż Pożarna prosi też o zachowanie szczególnej ostrożności na terenach przyleśnych, łąkach i torfowiskach, a także o niewypalanie traw i nieużytków, co jest bardzo często przyczyną pożarów lasów.

Prognoza pogody na najbliższe dni nie jest pomyślna dla strażaków. Nadal będzie ciepło i sucho i tylko miejscami pojawią się deszcze. Dopiero od wtorku - środy można spodziewać się zmiany pogody. (aka)

d3fkmsh

Podziel się opinią

Share
d3fkmsh
d3fkmsh
Więcej tematów