PolskaPożar w zabytkowej katedrze w Sosnowcu. Straty liczone są w milionach

Pożar w zabytkowej katedrze w Sosnowcu. Straty liczone są w milionach

Pożar w zabytkowej katedrze w Sosnowcu. Straty liczone są w milionach
Źródło zdjęć: © WP.PL | Łukasz Szełemej
29.10.2014 10:42, aktualizacja: 29.10.2014 12:15

Na miliony złotych szacuje się straty po pożarze w zabytkowej katedrze pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu - poinformowała diecezja sosnowiecka. W nocy spłonął dach, zalana jest część malowideł Włodzimierza Tetmajera.

Jak poinformowała diecezja "wysuszona więźba dachowa, mimo wysiłków strażaków, spłonęła bardzo szybko". - Choć starano się używać jak najmniej wody, jednak z konieczności zalano część słynnych malowideł ściennych Włodzimierza Tetmajera i Henryka Uziembło, z których słynęła sosnowiecka katedra - informuje diecezja w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej.

Straty, jak wskazuje diecezja, "idące w miliony złotych" będzie można dokładniej oszacować po całkowitym ugaszeniu pożaru i dokładnych oględzinach. - Ból z powodu pożaru jest tym większy, że w ostatnich latach przeprowadzono w katedrze szereg prac konserwatorskich i remontowych - informuje diecezja.

Jak poinformował rzecznik śląskiej straży pożarnej Jarosław Wojtasik trwa akcja dogaszania. Obecnie na miejscu jest 12 zastępów straży. - Dogaszanie może potrwać co najmniej do godzin popołudniowych. Pomagamy rozebrać spaloną konstrukcję dachu - powiedział Wojtasik. Odnosząc się do malowideł, dodał, że starano się podczas akcji, by "zalania były jak najmniejsze".

- W nocy udało mi się zajrzeć do wnętrza, słychać było kapiącą wodę. Jaki jest stan malowideł trudno stwierdzić. Będziemy to ustalać w momencie, w którym strażacy przekażą obiekt - powiedział ks. Paweł Rozpiątkowski z diecezjalnego biura prasowego.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu została wybudowana w latach 1893-1899, według projektu Karola Kozłowskiego. Budowla o cechach neoromańskich wzniesiona została jako trójnawowa bazylika z transeptem i wydłużonym prezbiterium zamkniętym półkolistą absydą.

Znana jest m.in. ze względu na unikalne malowidła wykonane przez Włodzimierza Tetmajera (sceny figuralne) i Henryka Uziembło (motywy ornamentalne). Na uwagę zasługuje m.in. neomanierystyczny ołtarz główny (kopia krakowskiego ołtarza z kościoła Bożego Ciała) z obrazem Wniebowzięcia NMP namalowanym przez Tetmajera, neoromańska ambona, neobarokowe ołtarze boczne, a także witraże wykonane w latach 1932-1938 według projektu Jana Bukowskiego.

Dziś w diecezji ma się odbyć spotkanie w sprawie odbudowy świątyni.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (15)
Zobacz także