Trwa ładowanie...
Pożar na poligonie w Świętoszowie. Wichura rozniosła ogień

Pożar na poligonie w Świętoszowie. Wichura rozniosła ogień

Trwa walka z ogniem na dziesiątkach hektarów poligonu w Świętoszowie w Dolnośląskiem. Pożar gaszą strażacy wojskowi, ale pomagają im jednostki z całego regionu. Porywy wiatru, który towarzyszył nadejściu frontu atmosferycznego rozniósł ogień w nowe miejsca.
Share
d182f3j

To już trzeci dzień gaszenia pożaru wrzosowisk na poligonie na południe od Żagania. W szczytowym momencie ogień objął obszar przekraczający 200 hektarów. W piątek udało się go znacznie ograniczyć, ale sytuację skomplikował silny wiatr, który przenosił płomienie na - bezpieczne do tej pory - miejsca.

- Sytuację poprawił trochę nocny deszcz. Jednak gaszenie tego pożaru jeszcze potrwa - mówi Wirtualnej Polsce mł. bryg. mgr Piotr Pilarczyk ze straży pożarnej w Bolesławcu, która wspiera wojskowe służby pożarnicze na poligonie.

   Google maps/screen
Źródło: Google maps/screen

Pożar obejmuje głównie wrzosowisko, ale zagrożone są też obszary leśne. Wysuszone nieużytki na poligonie ułatwiają przenoszenie ognia przez porywy wiatru.

d182f3j

- Kiedy odjedziemy z jednego rejonu, to nie mamy pewności, że za chwilę ogień znów tam się nie pojawi. W piątek walka z ogniem trwała na 40 ha poligonu. Wykorzystywano również trzy samoloty gaśnicze - dodaje strażak.

Pożar wybuchł w czwartek. Gdy okazało się, że Wojskowa Straż Pożarna sobie z nim nie poradzi, wezwano mundurowych z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Bolesławcu i z ochotniczych straży pożarnych z regionu.

Wkrótce dołączyli do nich koledzy z kilkunastu kolejnych komend, również z województwa lubuskiego.

d182f3j

W szczytowym okresie z ogniem walczyło aż 50 zastępów straży. W tej chwili na poligonie działa kilkanaście wozów gaśniczych.

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Pożar na warszawskim Mordorze

d182f3j

Podziel się opinią

Share
d182f3j
d182f3j
Więcej tematów