Powstaje polsko-czeski program rozwoju pogranicza
Do połowy września samorządy woj. śląskiego i
regionu morawsko-śląskiego w Czechach mają opracować wspólny
program rozwoju pogranicza polsko-czeskiego, głównie w zakresie
komunikacji, transportu i ochrony środowiska.
03.07.2002 | aktual.: 05.07.2002 11:11
Chodzi m.in. o przygotowanie wspólnych przedsięwzięć komunikacyjnych, w tym drogowych, które będą niezbędne po integracji obu krajów z Unią Europejską - powiedział w środę na konferencji prasowej wicemarszałek woj. śląskiego Lucjan Kępka.
Do prac nad programem zostali też zaproszeni przedstawiciele woj. opolskiego i słowackiego okręgu Żyliny. Regiony te graniczą z woj. śląskim i Krajem Morawsko-Śląskim.
Jednym z najważniejszych problemów do rozwiązania jest stworzenie spójnego systemu lokalnych dróg na pograniczu Polski, Czech i Słowacji. Wspólne projekty w tym zakresie mogłyby ubiegać się o unijne środki pomocowe.
Obecnie lokalne drogi często kończą się po jednej stronie granicy i nie mają kontynuacji po drugiej. Tak jest m.in. na odcinku granicy z Czechami w pobliżu Wodzisławia Śląskiego. Gdy po wejściu do Unii Europejskiej znikną granice, konieczne będzie zintegrowanie sieci dróg.
To równie ważne, jak budowa autostrady A-1 do granicy z Czechami oraz modernizacja drogi Bielsko-Cieszyn. Autostrada i drogi szybkiego ruchu przejmą ruch zamiejscowy, ale równie ważny jest sprawny ruch lokalny - uważa wicemarszałek Kępka.
Rozmowy z czeskimi samorządowcami mają dotyczyć również m.in. współpracy lotnisk regionalnych w Pyrzowicach i Ostrawie oraz stworzenia bezpośredniego połączenia kolejowego między Katowicami a Ostrawą, którego dotychczas nie ma. Planowana jest koordynacja prac centrów logistycznych w obu regionach. (iza)