Potrącił policjanta w Bielawie. Prokurator generalny polecił zbadać sprawę

Sylwester K., który na ulicach Bielawy potrącił policjanta i po pościgu został zatrzymany, prawdopodobnie usłyszy zarzut usiłowania zabójstwa. Jak ustaliła Wirtualna Polska, w sprawę zaangażował się prokurator generalny Zbigniew Ziobro, który polecił szczegółowo wyjaśnić wszystkie okoliczności.

Potrącił policjanta w Bielawie. Prokurator generalny polecił zbadać sprawę
Źródło zdjęć: © East News | Łukasz Solski
Sylwester Ruszkiewicz

27.06.2019 11:20

Chodzi o wydarzenia z nocy z 23 czerwca. Na ulicach dolnośląskiej Bielawy policjanci chcieli zatrzymać samochód do kontrolii. Jego kierowca Sylwester K. jednak się nie zatrzymał, a dodatkowo potrącił policjanta. Funkcjonariusz trafił do szpitala. Jak informował RMF FM, Sylwester K. był poszukiwany listem gończym. Unikał kary więzienia. W aucie uciekiniera była również kobieta.

Wtedy rozpoczął się pościg. Padły strzały. Uszkodzony został radiowóz marki Kia, dwóch policjantów zostało rannych.

W miejscowości Pieszyce Sylwester K. razem z kobietą wyszedł z pojazdu i uciekał pieszo. Został zatrzymany kilkanaście minut później podczas próby powrotu taksówką do Bielawy. Był niegroźnie ranny, miał rany postrzałowe pleców. Miał blisko 2 promile alkoholu w wydychanym powietrzu. Po zabiegu w szpitalu trafił do policyjnego aresztu.

- Postępowanie w sprawie mężczyzny, który podczas kontroli drogowej w Bielawie najechał na policjanta prowadzi Prokuratura Rejonowa w Dzierżoniowie. Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro polecił szczegółowo zbadać tę sprawę. Jego zastępca - prokurator Krzysztof Sierak polecił przedstawienie podejrzanemu zarzutu usiłowania zabójstwa - informuje Wirtualną Polskę Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

Według śledczych, zgromadzony w tej sprawie materiał dowodowy świadczy o tym, że przejechanie policjanta było wpisane w scenariusz ucieczki przestępcy. Sprawcy może grozić kara 25 lat, a nawet dożywotniego pozbawienia wolności.

- Prokurator Generalny podkreśla, że sprawcy ataków na funkcjonariuszy muszą się liczyć z najsurowszymi konsekwencjami swoich czynów. Jak zapewnia, organy ścigania i wymiaru sprawiedliwości muszą działać tak, by funkcjonariusze mieli pewność, że pełniąc swoją służbę na rzecz państwa są objęci jego opieką. Funkcjonariusze pod ochroną państwa powinni czuć się bezpiecznie - mówi WP Ewa Bialik z Prokuratury Krajowej.

- Według Prokuratora Generalnego surowe i nieuchronne kary za wszelkie czyny związane z naruszeniami nietykalności policjantów i innych funkcjonariuszy, jak również z zamachami na ich zdrowie i życie, zwiększą bezpieczeństwo osób na służbie dzięki swojej roli prewencyjnej - dodaje Ewa Bialik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także
Komentarze (73)