Trwa ładowanie...
d36j5t2

Poseł PiS o wyborach prezydenckich: "Nie odbędą się, jeśli sytuacja będzie niebezpieczna"

Według posła PiS Przemysława Czarnka, "jeśli sytuacja będzie niebezpieczna i koronawirus będzie się rozwijał, to wyborów 10 maja na pewno nie będzie". Polityk uważa, że zmiany w kodeksie wyborczym wprowadzone przez PiS, miały pomóc osobom, które znajdują w grupie ryzyka.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Według posła PiS Przemysława Czarnka, jeśli zagrożenie będzie większe, wybory trzeba przełożyć
Według posła PiS Przemysława Czarnka, jeśli zagrożenie będzie większe, wybory trzeba przełożyć (PAP, Fot: Wojciech Pacewicz)
d36j5t2

Przemysław Czarnek był gościem programu Woronicza 17 w TVP Info. Przypomnijmy, że dzień wcześniej o możliwości przesunięcia terminu wyborów mówił również prezydent Andrzej Duda.

- Nikt z nas nie wie, co się będzie działo 10 maja, czyli za półtora miesiąca. Nikt nie jest w stanie tego określić. Mam nadzieję, że już po świętach sytuacja u nas będzie się uspokajała i że będziemy mogli wracać do normalnego życia. Mam nadzieję, że będą warunki do wyborów, ale gdyby się tak działo, że epidemia będzie szalała i że będziemy musieli cały czas trzymać dyscyplinę, ograniczenia jak są w tej chwili, to myślę, że ten termin wyborów wtedy może się okazać nie do utrzymania - powiedział w TVP Info Andrzej Duda.

d36j5t2

Zobacz też: Jarosław Kaczyński proponuje "chodzenie z urną". Były szef PKW: Nie można robić farsy z wyborów

W podobnym tonie wypowiadał się poseł Przemysław Czarnek, były wojewoda lubelski.

- Żadne wybory nie mają dzisiaj żadnego znaczenia. Dzisiaj znaczenie ma walka z koronawirusem. Dzisiaj trzeba ulżyć pracodawcom, pracownikom, przedsiębiorcom czyli tym wszystkim, którzy są dotknięci w jakikolwiek sposób skutkami koronawirusa - mówił poseł Czarnek.

d36j5t2

- Wrzucanie tematu wyborów jest kompletną nieodpowiedzialnością, bo nikt nie wie: czy wybory 10 maja się dzisiaj odbędą czy nie. O tym, czy się odbędą zdecyduje sytuacja za 2-3 tygodnie (...) Jeśli sytuacja będzie niebezpieczna, jeśli koronawirus będzie się rozwijał, to na pewno wyborów 10 maja nie będzie. Jeśli sytuacja będzie się poprawiała i będziemy wracać do stanu normalności i wracamy do szkół na uniwersytety, to wybory się będą mogły odbyć - mówi poseł PiS.

Polityk bronił też zmian wprowadzonych przez PiS w kodeksie wyborczym. Poprawkę przegłosowano w Sejmie w nocy z piątku na sobotę o 4.25.

Przypomnijmy, że wprowadzone poprawki rozszerzają zakres głosowania korespondencyjnego. Dzięki nowym przepisom, głosować korespondencyjnie będą mogli wyborcy "podlegający w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych", a także ci "którzy najpóźniej w dniu wyborów skończyli 60 lat".

d36j5t2

- To jest rozwiązanie dla osób, które znajdują się w grupie ryzyka. Dzisiaj grupa osób powyżej 60 roku życia, to osoby zagrożone. Wojewoda lubelski przełożył wybory uzupełniające z 5 na 19 kwietnia w dwóch gminach na terenie województwa lubelskiego. I w tych wyborach wyborcy również będą mogli głosować korespondencyjnie. To umożliwienie uczestnictwa w wyborach osobom, którzy znajdują się w wyjątkowej sytuacji. Także tym osobom, które przebywają na kwarantannie - uważa poseł PiS Przemysław Czarnek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d36j5t2

Podziel się opinią

Share
d36j5t2
d36j5t2
Więcej tematów