Posąg z odciętą głową sprzed 1300 lat. Niezwykłe odkrycie w Palenque w Meksyku
Archeolodzy z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii (INAH) dokonali niezwykłego odkrycia na stanowisku archeologicznym w Palenque. Odnaleźli kamienną głowę posągu starożytnego boga kukurydzy, który pochodzi sprzed 1300 lat.
Palenque było starożytnym państwem-miastem Majów w południowym Meksyku. Czasy swojej świetności miało od ok. 226 r. p.n.e., do ok. 799 r. n.e. Znane jest ze swoich dobrze zachowanych pozostałości infrastruktury i budynków tej cywilizacji.
Głowa posągu sprzed 1300 lat
Naukowcy odnaleźli głowę podczas usuwania gruzu z korytarza łączącego dwie części kompleksu pałacowego. Znajdowała się ona we wnęce, w miejscu, gdzie było prawdopodobnie oczko wodne.
Zdaniem specjalistów oczko wodne miało symbolizować wejście do podziemnego świata Majów. W ich wierzeniach świat dzielił się na trzy sfery: ziemię, niebo oraz podziemia. W każdej znajdować się miały czczone miejsca. W podziemiach były to np. jaskinie, które miały służyć jako portal do zaświatów Xibalba, rządzonych przez bogów śmierci Majów.
- Odkrycie to pozwala nam lepiej zrozumieć, w jaki sposób starożytni Majowie z Palenque przeżywali mityczny fragment o narodzinach, śmierci i zmartwychwstaniu bóstwa kukurydzy – powiedział dla Heritage Daily Arnoldo González Cruz, badacz z Centrum INAH w Chiapas.
Rzeźba z odciętą głową została umieszczona przez Majów na trójnogu. Ustawiono ją w orientacji wschód-zachód, aby posąg był zwrócony zawsze w stronę wschodzącego słońca. Takie ustawienie miało nawiązywać do roli słońca w procesie wzrostu kukurydzy.