Trwa ładowanie...
d2ohprs
IARZamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Poroszenko i Biden apelują o respektowanie Mińska 2

Kolejny apel do Rosji i prorosyjskich separatystów. Petro Poroszenko i Joe Biden wezwali Moskwę i zależnych od niej rebeliantów z południowo-wschodniej Ukrainy do przestrzegania porozumień z Mińska.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Petro Poroszenko
Petro Poroszenko (PAP/EPA, Fot: Sergey Dolzhenko)
d2ohprs

Jak poinformował Biały Dom, wiceprezydent Stanów Zjednoczonych rozmawiał przez telefon z Petrem Poroszenką. Głównym tematem była właśnie wojna w Donbasie. Zgodnie z mińskim porozumieniem sprzed ponad miesiąca, w obwodach donieckim i ługańskim powinien obowiązywać rozejm, tymczasem praktycznie od początku stale dochodzi tam do jego łamania. Miał także zostać wycofany ciężki sprzęt wojskowy oraz wyznaczona strefa buforowa, do czego nie doszło.

Petro Poroszenko miał też podkreślić konieczność jak najszybszego uwolnienia przez Rosję ukraińskiej pilotki Nadii Sawczenko, przetrzymywanej od czerwca ubiegłego roku w więzieniu. W międzyczasie Sawczenko została wybrana na parlamentarzystkę Rady Najwyższej. Ponadto, obaj politycy z zadowoleniem przyjęli wypłatę pierwszej transzy nowego programu pożyczkowego Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla Ukrainy. Wartość kredytu ma wynieść łącznie 17,5 miliarda dolarów, z czego na początek przewidziano 5 miliardów.

Pieniądze mają być skierowane, między innymi, na wzmocnienie ukraińskich rezerw walutowych, a także spłatę kredytów. Powinno to pomóc w stabilizacji kursu hrywny, która na początku roku znacznie straciła na wartości. Kurs udało się ustabilizować dopiero pod koniec zeszłego miesiąca.

d2ohprs

Podziel się opinią

Share

d2ohprs

d2ohprs
Więcej tematów