Ponad trzy tysiące miejsc noclegowych dla bezdomnych
Półtora tysiąca miejsc noclegowych czeka tej zimy na warszawskich bezdomnych. Będą też wydawane posiłki.
14.11.2011 | aktual.: 15.11.2011 10:52
Setki łóżek i misek gorącej zupy czekają w sezonie zimowym na tych, którzy z przymusu bądź z wyboru nie mają własnego dachu nad głową. Kiedy temperatury spadają poniżej zera, nawet dworce i klatki schodowe są zbyt zimne. Tym bardziej, że są tam nieproszonymi gośćmi. Według szacunków organizacji pozarządowych z pomocy ratusza i serwujących ciepłą strawę strażników miejskich skorzysta przynajmniej połowa wszystkich stołecznych bezdomnych, których liczbę szacuje się na 5 tys. osób. W całym województwie mazowieckim przygotowano 3,3 tys. miejsc noclegowych.
Zarówno sami bezdomni, jak i osoby, które zechcą im pomóc, mogą zadzwonić pod bezpłatny numer infolinii Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego - 987. Na zgłoszenia reagować będzie również (nr tel.: 986 oraz 112). Czasami sami potrzebujący pomocy nie mogą albo wstydzą się o nią poprosić. Bezdomny, kulący się z zimna w altance śmietnikowej czy w kanale, może zwyczajnie nie mieć siły podnieść się na nogi albo nie wiedzieć, dokąd się zwrócić.
Dlatego straż miejska od lat uczula warszawiaków, by w największe mrozy zgłaszali miejsce przebywania bezdomnych. Strażnicy nie mogą co prawda zmusić ich do skorzystania z noclegowni, są jednak w stanie udzielić pierwszej pomocy, wezwać lekarza lub poratować miską pożywnej, gorącej zupy.
W tym roku zmienią się też zasady pomocy bezdomnym. Dawniej regulaminowym warunkiem przyjęcia do noclegowni była trzeźwość. Teraz, w niektórych placówkach, przyjmowane będą także osoby po alkoholu, które nie kwalifikują się do przewiezienia do izby wytrzeźwień. Komendant straży miejskiej Zbigniew Leszczyński zapewnił na konferencji w ratuszu, że nie będzie można odmówić im pomocy.
Mazowsze dysponuje 67 noclegowniami, schroniskami i hostelami oraz 28 jadłodajniami i punktami żywienia (12 na terenie stolicy), które dziennie wydają ok. 5,3 tys. posiłków (2,6 tys. w Warszawie).
W 2011 r. na pomoc bezdomnym miasto wygospodarowało z budżetu blisko 8 mln zł.