Trwa ładowanie...
d382b4r

Pomnik polsko-radzieckiej przyjaźni ma szansę zniknąć z centrum Legnicy

Coraz bardziej realne jest usunięcie z pl. Słowiańskiego w Legnicy (woj. dolnośląskie) pomnika Wdzięczności dla Armii Radzieckiej. Rada miejska rozpatrzy w zmianach budżetu wniosek o rewitalizację placu, jednak decyzję o przeniesieniu pomnika może podjąć tylko prezydent miasta.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomnik polsko-radzieckiej przyjaźni ma szansę zniknąć z centrum Legnicy
(dolny-slask.org.pl, Fot: jar_007)
d382b4r

W listopadzie 2014 r. po raz czwarty z rzędu fotel prezydenta Legnicy objął Tadeusz Krzakowski. Na początku nowej kadencji przedstawiciele legnickiego PiS zwrócili się do prezydenta z wnioskiem o uwzględnienie w budżecie miejskim na 2015 r. wniosku o rewitalizację pl. Słowiańskiego, na którym notabene znajduje się stanowiący relikt epoki PRL pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej.

Prezydent Krzakowski zapowiedział rozważenie wniosku. Wczoraj złożył on w biurze Rady Miejskiej projekt zmian w budżecie miejskim, które pozytywnie zaopiniowane zostały przez komisję budżetu i finansów. Jeden z punktów projektu zmian dotyczy projektu przebudowy pl. Słowiańskiego.

- Wniosek dotyczy przede wszystkim rewitalizacji tego terenu, jednak plan zagospodarowania placu obejmie również stojący na nim pomnik - mówi dla Wirtualnej Polski Zbigniew Bytnar z legnickiego PiS.

d382b4r

Decyzję o zmianach w budżecie podejmie lada dzień rada miejska. Jeśli projekt uchwały zostanie przyjęty, oznacza to, że jeszcze w 2015 r. zostanie rozpisany otwarty konkurs na plan rewitalizacji placu Słowiańskiego. Miasto planuje przeznaczyć na ten cel około 50 tys. złotych. Po wybraniu najlepszej koncepcji powinny rozpocząć się prace budowlano-remontowe.

O tym, czy pomnik Wdzięczności dla Armii Radzieckiej zniknie z centrum Legnicy, zadecyduje prezydent Krzakowski. Prawo i Sprawiedliwość dodaje, że od dłuższego czasu planowane jest przeniesienie monumentu w inne miejsce.

- Najlepszym rozwiązaniem byłoby przeniesienie pomnika na dobrze utrzymany Cmentarz Żołnierzy Radzieckich w Legnicy. To miejsce byłoby dla monumentu odpowiednie – powiedział Zbigniew Bytnar.

Pojawiały się również głosy, by pomnik trafił do planowanego Muzeum Zimnej Wojny. Ten uznawany za kluczowy projekt przedsięwzięcia kulturalnego od kilku lat nie doczekał się jednak realizacji, a obecnie plany jego budowy zostały odsunięte w bliżej nieznaną przyszłość.

d382b4r

Pomnik Wdzięczności dla Armii Czerwonej stanął na pl. Słowiańskim w 1951 r. Projektantem monumentu był Józef Gazy. Pomnik przedstawia scenę uścisku dłoni żołnierza polskiego i radzieckiego, między którymi znajduje się postać małej dziewczynki. Od 1989 r. nieustannie pojawiają się głosy o usunięciu pomnika z centrum Legnicy. W 1996 r. pomnik zniknął z pl. Słowiańskiego, jednak jak się okazało – tymczasowo. Powodem było uszkodzenie cokołu. Wtedy też zniknął z niego napis „Społeczeństwo Ziemi Legnickiej Bohaterskiej Armii Radzieckiej”.

O tym, co ostatecznie stanie się z reliktem minionej epoki stojącym w centrum Legnicy będziemy jeszcze informować.

Przeczytaj więcej informacji z Twojego regionu

d382b4r

Podziel się opinią

Share
d382b4r
d382b4r
Więcej tematów