ŚwiatPomnik ku czci polskich jeńców na Litwie

Pomnik ku czci polskich jeńców na Litwie

W miejscowości Macikiai, nieopodal miasta
Szilute (d. Szyłokarczma) w Zachodniej Litwie, gdzie w czasie
wojny znajdował się niemiecki obóz jeniecki Stalag Luft VI, w
niedzielę odsłonięto pomnik upamiętniający żołnierzy polskich,
którzy ponieśli tu śmierć.

06.11.2005 | aktual.: 06.11.2005 16:10

Pomnik - dębowy krzyż i kamień z nazwiskami ofiar obozu - wzniesiono z inicjatywy sziluckiego koła Związku Polaków na Litwie (ZPL).

Na razie udało nam się ustalić nazwiska tylko 14 Polaków, którzy byli tu więzieni i zmarli. Będziemy jednak kontynuowali poszukiwania. Chcemy ustalić pełną listę więzionych tu polskich żołnierzy - powiedział sekretarz ZPL Edward Trusewicz.

W uroczystości odsłonięcia pomnika wzięli udział przedstawiciele ZPL, polskiej placówki dyplomatycznej, polscy kombatanci i harcerze.

Obóz jeńców wojennych w Mocikiai został utworzony w roku 1939. Byli w nim więzieni żołnierze państw koalicji antyhitlerowskiej: Polacy, Rosjanie, Anglicy, Amerykanie, Francuzi i Belgowie. W latach 1944-1948 był tu obóz jeńców niemieckich, a następnie do 1955 roku - oddział obozu w systemie Gułagu.

Materiału archiwalnego na temat obozu w Macikiai jest bardzo niewiele. Władze radzieckie zniszczyły większość dotyczących go dokumentów. Nieliczne zachowane świadczą o tym, że był to największy obóz jeniecki na terenie Litwy.

W 1999 roku ogłoszono apel o upamiętnienie miejsca pochówku ofiar obozu. Na apel odpowiedziały ambasady państw byłej koalicji antyhitlerowskiej. W miejscu pochówku swych żołnierzy wzniosły krzyże; dotychczas nie było tam tylko polskiego i rosyjskiego.

Aleksandra Akińczo

Źródło artykułu:PAP
polacyobózpomnik
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)