Trwa ładowanie...

Polskie Radio: Litwa nie poparła kandydatury Donalda Tuska i Frederiki Mogeherni na stanowiska w UE

Litwa nie poparła kandydatury Donalda Tuska i Frederiki Mogherini - nieoficjalnie dowiedziało się Polskie Radio. Pomimo tego, europejscy przywódcy zdecydowali, że to Polak będzie przewodniczącym Rady Europejskiej, a Włoszka szefową unijnej dyplomacji.

Share
Polskie Radio: Litwa nie poparła kandydatury Donalda Tuska i Frederiki Mogeherni na stanowiska w UE
Źródło: PAP/EPA, Fot: Olivier Hoslet
d1ng2i4

Kilka godzin po wyborze pojawiły się informacje o szczegółach negocjacji. Podobno, kiedy dyskutowana była kandydatura Donalda Tuska na szefa Rady, premier Polski wyszedł z sali, by dać swobodę unijnym przywódcom.

Wypowiadali się po kolei wszyscy, wyrażając swoje poparcie. Jednak gdy przyszła kolej na prezydent Litwy, Dalia Grybauskaite oświadczyła, że nie będzie komentować całej sytuacji, co zostało zinterpretowane - przez europejskich liderów - jako wstrzymanie się od głosu.

d1ng2i4

Część unijnych dyplomatów uważa, że była to manifestacja niechęci głównie wobec Federiki Mogherini, którą Grybauskaite krytykowała za prorosyjskie sympatie. Z drugiej strony podkreśla się, że na kandydatów wybierane są osoby, które nie są kontrowersyjne i mają poparcie, co daje pewność wyniku wyboru.

Jeszcze przed wyborem media podawały, że największym sceptykiem wobec polskiej kandydatury był Paryż.

d1ng2i4

Podziel się opinią

Share
d1ng2i4
d1ng2i4
Więcej tematów