Polskie morze? Tak, ale nie tylko! Wspólnie z sąsiadami działamy na południowym Bałtyku
Program Południowy Bałtyk pomaga rozwiązywać wspólne problemy w regionie. To ważny obszar – dla środowiska, bezpieczeństwa, współpracy międzynarodowej. Fundusze pomagają dbać o stan Morza Bałtyckiego i rozwijać wspólne działania kilku krajów nadmorskich. Budżet programu wynosi prawie 94 mln euro.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego
Południowy Bałtyk w przybliżeniu
Program ma na celu zbudowanie innowacyjnego, zrównoważonego, atrakcyjnego i aktywnego Południowego Bałtyku. Finansuje współpracę oraz działania na rzecz "niebieskiej" i "zielonej" przyszłości. Jest realizowany na styku kilku państw nadmorskich. W Polsce program obejmuje województwa: zachodniopomorskie, pomorskie oraz część warmińsko-mazurskiego. Zasięg programu to również regiony z Niemiec, Danii, Szwecji oraz z Litwy. Projekty muszą być realizowane w międzynarodowym partnerstwie. Oznacza to, że partnerzy w projekcie muszą pochodzić z co najmniej dwóch państw z obszaru wsparcia.
Wnioski należy składać w języku angielskim. O wsparcie mogą się ubiegać m.in. samorządy, władze portów, uczelnie wyższe, instytucje ochrony przyrody.
Trzy nabory wniosków
Pierwszy z aktualnych naborów dotyczy rozwoju cyfryzacji i podnoszenia kompetencji cyfrowych. Mogą to być nowe, transgraniczne aplikacje mobilne czy e-usługi w ochronie zdrowia lub w transporcie publicznym. To również cyfryzacja m.in. sektora morskiego i usprawnienie logistyki na Bałtyku (np. transport pasażerów i towarów).
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Wspomnienia Polaków sprzed strefy Schengen. "Na granicach były problemy"
Kolejny nabór to dotacje na opracowanie i wprowadzenie rozwiązań w zakresie produkcji i magazynowania energii odnawialnej. Wnioski można też składać na oczyszczanie dorzeczy i Morza Bałtyckiego z substancji niebezpiecznych (np. z tworzyw sztucznych czy zatopionej amunicji). Podmioty z sektora turystyki mogą również składać wnioski na wspólne projekty i promocję regionu.
Ostatni z otwartych naborów to dotacje na transgraniczną współpracę instytucji i organizacji z obszaru wsparcia.
Wnioski można składać do 4 lutego 2025 r. Szczegółowe informacje o naborach wniosków dostępne są na stronie Programu.
Materiał powstał we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej ze środków Funduszu Rozwoju Regionalnego