Trwa ładowanie...

Polski rząd chce sprzedać Rosjanom Możejki?

PKN Orlen zapowiada, że może być zmuszony do sprzedaży rafinerii w Możejkach, jeśli nie uda mu się kupić firmy "Kłajpedzkie nafty", kontrolowanej przez litewski rząd. Jeden z największych litewskich portali informacyjnych - "Alfa.lt" podaje, że Polacy biorą pod uwagę sprzedaż rafinerii "Orlen Lietuva" jednej z rosyjskich kompanii. Według "Alfa.lt", trwają negocjacje między rządem Polski i Rosji w tej sprawie.

Polski rząd chce sprzedać Rosjanom Możejki?Źródło: Mazeikiu Nafta, fot: Gintaras Mockus, MN PR
dpm2lc4
dpm2lc4

"Alfa.lt" pisze, że kierownictwo jedynego możliwego nabywcy "Orlen Lietuva"- kompanii "Łukoil"- skarżyło się w zeszłym tygodniu, iż Polacy utrudniają im rozwój. "Łukoil" tuż przy granicy z Białorusią chciałby zbudować terminal naftowy i rozpocząć inwazję na rynek polski. Warszawa się na to nie godzi, bo terminal miałby być zbudowany na terenach chronionych.

"Łukoil" w zeszłym tygodniu oświadczył, ze zamraża inwestycje na rynku polskim.

Niedawno szef "Lukojlu" Vagit Alekperow zaprzeczył , jakoby jego kompania zamierza kupić akcje "Orlen Lietuva". W kilka dni po tym oświadczeniu do Orlenu zwróciła się z propozycją kupna akcji inna rosyjska kompania - "Transnieft". Jej wiceprezes Michail Arustamow powiedział wtedy, że gdyby "Transnieft" był akcjonariuszem "Orlen Lietuva", natychmiast zostałaby uregulowana kwestia dostaw przez naftociąg "Drużba".

Przedstawiciele "Orlen Lietuva" powątpiewają jednak w możliwość kupna akcji przez "Transnieft". Ich zdaniem, kompania nie może sobie teraz pozwolić na taki wydatek.

PKN Orlen nabył litewską rafinerię trzy lata temu. Polska zainwestowała w Możejkach 3,5 miliarda dolarów.

dpm2lc4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpm2lc4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj