Trwa ładowanie...

Polski "Krab" robi furorę w Europie. Brytyjczycy zachwyceni

Polska współczesna armatohaubica samobieżna "Krab" została nagrana przez brytyjskie media podczas walk na froncie w Ukrainie. Armia Kijowa wiele razy już powtarzała, jak niezwykle ważna jest to broń. Bez niej trudno byłoby odeprzeć ataki Rosjan w pierwszej fazie wojny. Tym razem Ukraińcy pokazali, jak na co dzień korzystają z polskich "Krabów" i jak ten sprzęt radzi sobie w atakowaniu celów wroga.

Ukraińcy umiejętnie wykorzystują polskie "Kraby" w atakach na rosyjskie cele podczas wojny.Ukraińcy umiejętnie wykorzystują polskie "Kraby" w atakach na rosyjskie cele podczas wojny.Źródło: Twitter, fot: Screenshot
d1bgc0i
d1bgc0i

Telewizja Sky News z Wielkiej Brytanii nagrała szeroki reportaż z wojny w Ukrainie. W całym materiale nie mogło zabraknąć polskiego akcentu. Chodzi o udokumentowanie armatohaubic samobieżnych "Krab", które Warszawa przekazała armii Kijowa na samym początku konfliktu. Polska broń zainteresowała Brytyjczyków.

Jak widać na nagraniu z Bachmut w obwodzie donieckim, dla Ukraińskich żołnierzy najważniejsze znaczenie ma, by taki rodzaj broni sprawdzał się w trakcie intensywnych ostrzałów. Dla obrońców Kijowa nie ma większego znaczenia, skąd dana broń pochodzi, ale musi być ona sprawna i przystosowana do każdych warunków pogodowych. Polskie "Kraby" sprawdzają się idealnie.

Co ciekawe, żołnierze Zełenskiego wykorzystują w "Krabach" amerykańskie pociski M795 155 mm, które zostały zaprojektowane tak, by były jeszcze bardziej zabójcze i niezawodne w atakach na rosyjskie cele wojskowe.

d1bgc0i

Ukraińcy chwalą polskie "Kraby"

We wrześniu tego roku oficjalny profil ukraińskiego MON udostępnił na Twitterze nagranie, pokazujące polskie "Kraby" w akcji w jednej z wyzwolonych miejscowości. Wówczas pochwalono ten sprzęt za prędkość, która pozwoliła w błyskawiczny sposób wypędzić wojska wroga z obwodu charkowskiego podczas kontrofensywy.

"Czy wiedzieliście, że polskie Kraby są najszybszymi stworzeniami? Popatrzcie na prędkość, z którą poruszają się przez wyzwoloną część regionu charkowskiego. Mają również wysoką szybkostrzelność" - poinformowało ukraińskie MON.

"Kraby" produkowane w Polsce słyną z wysokiego stopnia komputeryzacji i szybkości. Maksymalna prędkość osiągana przez tę armatohaubicę z pełnym załadunkiem to aż 60 km/h. Ukraińcy wykorzystują ten rodzaj broni głównie do ostrzeliwania pozycji wroga na wschodzie i południu kraju.

Zobacz też: Potężny cios w armię Putina. Wyrzutnie HIMARS dziesiątkują Rosjan

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1bgc0i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d1bgc0i
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj