Polska tylko i wyłącznie bezgotówkowa? Polacy są jednomyślni
Zdecydowana większość Polaków nie chce wyeliminowania gotówki z obrotu - wynika z badania przeprowadzonego przez Ariadnę dla Wirtualnej Polski. 80 proc. respondentów nie chce przejścia na wyłącznie transakcje bezgotówkowe.
"Czy Twoim zdaniem Polska powinna całkowicie wyeliminować gotówkę z obrotu i przejść na transakcje bezgotówkowe?" - takie pytanie usłyszały osoby ankietowane przez Ogólnopolski Panel Badawczy Ariadna na zlecenie Wirtualnej Polski. Polacy są praktycznie jednogłośni w tej sprawie.
80 proc. badanych jest przeciwnych całkowitemu usunięciu gotówki z obiegu, w tym aż ponad połowa, bo 59 proc. ankietowanych odpowiedziało, że jest zdecydowanie na "nie", natomiast 21 proc. postawiło na "raczej nie".
Jedynie 9 proc. respondentów odpowiedziało twierdząco na przejście na transakcje bezgotówkowe. 3 proc. ankietowanych odpowiedziało "zdecydowanie tak", natomiast 6 proc. "raczej tak".
10 proc. badanych wybrało odpowiedź "trudno powiedzieć".
Jakie zdanie mają politycy?
Parlament Europejski przyjął pakiet ustaw wzmacniających zestaw narzędzi UE do walki z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Płatności gotówkowe będą możliwe tylko do kwoty 10 tys. euro.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ministrowie do Brukseli. Inny kandydat tłumaczy powody
- Gotówka to wolność, niezależność i prywatność. To bezpieczeństwo płatności. Dlatego będziemy bronić gotówki, będziemy bronić bezpieczeństwa i wolności obywateli - deklaruje Zbigniew Ziobro.
- Czy jestem za likwidacją gotówki? Oczywiście, że nie. Ja wolę płacić tak (wskazał na telefon - przyp. red.) i większość z was pewnie też. 80 proc. osób do 39. roku życia regularnie płaci bezgotówkowo kartą, telefonem, czy zegarkiem, ale każdy ma wolność wyboru - mówi Szymon Hołownia.
Choć warto dodać, że Szymon Hołownia we wcześniejszych wypowiedziach twierdził, że jak najszybciej trzeba przyjąć pieniądz cyfrowy.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach 12-14 kwietnia 2024 roku na ogólnopolskiej próbie liczącej 1145 osoby. Badanie przeprowadzono metodą CAWI.