Trwa ładowanie...
d2p7fos
31-05-2011 13:45

"Polska nie radzi sobie z niepełnosprawnymi dziećmi"

Stworzenie sieci ośrodków opieki w powiatach oraz sieci klas integracyjnych w szkołach i prowadzenie w szkołach rehabilitacji - to założenia programu systemowych zmian opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi, proponowane przez posłankę PO Joannę Muchę. - Nie radzimy sobie jako państwo, jako społeczeństwo z tym problemem, skazujemy te dzieciaki na pobyt w domu, skazujemy ich rodziców na ustawiczne opiekowanie się tymi dziećmi, a to wszystko wiąże się z wykluczeniem społecznym tych osób - powiedziała Mucha.

d2p7fos
d2p7fos

Posłanka przedstawiła główne założenia programu zmian, które mają usprawnić system pomocy i rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych, aby umożliwić im realne korzystanie z systemu edukacji oraz zapobiegać ich wykluczeniu z rynku pracy i ze społeczeństwa.

Jednym z założeń programu jest stworzenie sieci ośrodków dla dzieci z głębokimi upośledzeniami i wieloma różnymi niepełnosprawnościami. Według Muchy jeden taki ośrodek powinien opiekować się dziećmi z terenu jednego lub dwóch powiatów.

Posłanka powiedziała, że mogłyby one być stworzone np. w budynkach likwidowanych szkół, które należałoby przystosować do potrzeb takich dzieci. Jak zapewniała, pieniądze na utrzymanie takich placówek pochodziłyby z subwencji, z budżetu państwa. Mucha powiedziała, że subwencja oświatowa dla dzieci niepełnosprawnych jest kilkakrotnie wyższa niż ta dla zdrowego dziecka w zwykłej szkole.

Posłanka postuluje też stworzenie sieci klas lub szkół integracyjnych, tak aby każde dziecko niepełnosprawne, nie wymagające edukacji w warunkach szkoły specjalnej, mogło mieć możliwość uczęszczania do szkoły. Szkoła taka musiałaby m.in. przystosować pomieszczenia do potrzeb niepełnoprawnych dzieci i zapewnić pomoc nauczyciela wspomagającego.

d2p7fos

Według posłanki dzieciom niepełnosprawnym ruchowo należy także zapewnić w szkole rehabilitację. - To wymaga dużych zmian m.in. w zakresie rozwiązań dotyczących finansowania świadczeń opieki zdrowotnej i to wymaga współpracy ministerstw edukacji narodowej i zdrowia - zaznaczyła Mucha.

Zapowiedziała, że wszystkie te rozwiązania zostaną w szczegółach zaprezentowane w ciągu najbliższych kilku tygodni. - W tej chwili pracujemy nad tym, w jakich konkretnie rozporządzeniach, zarządzeniach, ustawach trzeba wprowadzić zmiany, ile to będzie kosztowało i skąd wziąć na to pieniądze - powiedziała Mucha.

Jej zdaniem, największym problemem w systemie opieki nad dziećmi niepełnosprawnymi są wciąż bariery mentalne, obawy i niewiedza na temat niepełnosprawności i związanych z tym ograniczeń. - Trzeba uczynić ten problem głośnym, trzeba sprawić, żeby ludzie dostrzegli dzieci niepełnosprawne i ich rodziców w swoim otoczeniu - zaznaczyła.

Posłanka swoje postulaty zamieściła też w specjalnie wydanej gazetce "Godne życie dla dzieci niepełnosprawnych". W publikacji tej zamieszczone są rozmowy z rodzicami dzieci niepełnosprawnych oraz prezentacje ośrodków, które prowadzą rehabilitację takich dzieci.

d2p7fos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p7fos
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj