Trwa ładowanie...
07-05-2004 15:30

Polska nie chce odkładać kompromisu na ostatnią chwilę


Polsce zależy na tym, aby kompromis w
najważniejszych sprawach dotyczących konstytucji europejskiej
został wypracowany jeszcze przed szczytem UE zaplanowanym na 17-18
czerwca - powiedział premier Marek Belka po spotkaniu z
szefem irlandzkiego rządu Bertie Ahernem.
Premier Irlandii, która w tym półroczu przewodniczy Unii
Europejskiej, przebywał w Polsce z kilkugodzinną wizytą roboczą.

Polska nie chce odkładać kompromisu na ostatnią chwilęŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d2uw04o
d2uw04o

Na konferencji prasowej po rozmowie z polskim premierem Ahern oświadczył, że Irlandia zrobi wszystko co w jej mocy, by zapewnić przyjęcie konstytucji UE za swej prezydencji, do końca czerwca. "Mam nadzieję, że uda nam się to uczynić" - powiedział. - "Mamy obecnie w UE 25 państw. Oznacza to wiele różnych priorytetów i trosk".

Przypomniał też, że na marcowym szczycie UE w Brukseli przywódcy 25 państw zadeklarowali wolę, by tekst Traktatu Konstytucyjnego został uzgodniony najpóźniej na kolejnym szczycie 17-18 czerwca.

Polska chce "uniknąć dramatów

Belka zadeklarował jednak, że Polska, chciałaby wypracować kompromis w podstawowych kwestiach wcześniej - przed posiedzeniem Rady Europejskiej, by w ostatnim momencie "uniknąć dramatów i niebezpieczeństwa niepowodzenia naszych wysiłków". Także Ahern był zdania, że kraje UE powinny postarać się znaleźć rozwiązanie najważniejszych kwestii jeszcze przed Radą Europejską.

Na grudniowym szczycie UE w Brukseli przywódcy 25 krajów nie zdołali uzgodnić ostatecznych zapisów unijnej konstytucji. Najbardziej sporną sprawą pozostaje system głosowania w Radzie UE, jednak obecnie wszystkie państwa, w tym Polska, deklarują gotowość do kompromisu.

d2uw04o

Premierzy Polski i Irlandii nie chcieli jednak zdradzić, na czym miałoby się opierać możliwe porozumienie. "Kierujemy się zasadą, że dopóki wszystko nie jest zdecydowane, nic nie jest zdecydowane i nic nie jest przedmiotem publicznej debaty" - powiedział Belka.

Rozmowa premierów dotyczyła też m.in. postulowanego przez Polskę wprowadzenia odwołania do tradycji chrześcijańskiej w preambule unijnej konstytucji. Ahern przyznał, że w tym tygodniu prezydencja irlandzka "otrzymała nowe dokumenty i w tej chwili nad nimi pracuje". Nie sprecyzował jednak jakie to są dokumenty. W czwartek polski MSZ oraz dyplomaci irlandzcy potwierdzili, że polscy eksperci przekazali projekt odrębnej deklaracji do unijnej konstytucji, która zawiera odniesienie do religii.

"Nie zapominamy o wschodnich sąsiadach"

Jednym z tematów spotkania była także polityka Unii wobec jej wschodnich sąsiadów.

Belka podkreślił, że tzw. wymiar wschodni UE jest dla Polski szczególnie ważny. "Chodzi tutaj o Rosję, Ukrainę, Mołdowę, ale także Białoruś - chcielibyśmy, by z UE do narodu białoruskiego szło ważne przesłanie: jesteście, macie szansę, dajemy wam perspektywy, nie zapominamy o was" - powiedział polski premier.

d2uw04o

Szef polskiego rządu podziękował Ahernowi, za ciepłe i godne powitanie przez Irlandię nowych krajów UE, a także za to, że Irlandia, jako jeden trzech krajów Piętnastki (obok Wielkiej Brytanii i Szwecji), bez ograniczeń otworzyła swój rynek pracy dla obywateli nowych państw Unii. Podczas konferencji prasowej Ahern zastrzegł jednak, że rynek pracy w Irlandii nie jest duży i jest otwarty dla tych, którzy chcą pracować, a nie dla tych, którzy chcą przyjechać i ubiegać się o zasiłki dla bezrobotnych.

d2uw04o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2uw04o
Więcej tematów