Trwa ładowanie...

Polska na czele. Zaskakujący raport nt. imigrantów

Najwięcej uchodźców jest w Niemczech, zaś w Polsce wydaje się najwięcej pozwoleń na pracę - wynika z raportu Eurostatu. Imigranci zarobkowi stanowią w Polsce 87 proc. z całościowej liczby przybyszów. Większość z nich to Ukraińcy. W roku ubiegłym było ich prawie 585 tys.

Polska na czele. Zaskakujący raport nt. imigrantówŹródło: Fotolia
d42gwwh
d42gwwh

Około 3,1 mln ludzi z całego świata otrzymało w Unii Europejskiej prawo do mieszkania, pracy albo podjęcia studiów. W Niemczech najliczniejszą grupę legalnych przybyszów stanowią uchodźcy, podczas gdy w innych państwach unijnych przeważają imigranci zarobkowi. W porównaniu z sytuacją z roku 2016 liczba nowo wydanych zezwoleń na legalny pobyt wzrosła o niespełna 4 procent, o czym poinformował Europejski Urząd Statystyczny z siedzibą w Luksemburgu.

Polska na czele

Większość zezwoleń na pobyt w krajach członkowskich UE przyznano osobom pragnącym podjąć w nich pracę zarobkową. Jest ich około miliona, co stanowi niecałą jedną trzecią wszystkich decyzji tego typu. Najwięcej, bo aż 683 tys. zezwoleń, wydano w Polsce. Tam też odsetek zezwoleń na pracę okazał się najwyższy. Imigranci zarobkowi stanowią w Polsce 87 procent z podanej wyżej liczby przybyszów. Wśród imigrantów zarobkowych dominują w Polsce Ukraińcy. W roku ubiegłym było ich prawie 585 tys.

W RFN jest inaczej

Jak wynika z danych Eurostatu, drugą po Polsce liczbę migrantów - prawie 535 tys. - przyjęła Republika Federalna Niemiec. Większość z nich stanowią uchodźcy. Prawie jedna czwarta liczby wszystkich osób, które otrzymały w RFN prawo pobytu, to Syryjczycy. Na drugim miejscu znaleźli się Afgańczycy, a na trzecim Irakijczycy.

W roku 2017 w Niemczech około 269 tys. osób przyznano prawo pobytu jako uchodźcom albo osobom, które mają prawo do ochrony. Tylko jedną dziesiątą przybyszów - niespełna 53 tys. osób - stanowią w Niemczech imigranci zarobkowi.

d42gwwh

A jak jest w całej UE?

W UE najwięcej imigrantów (ok. 662 tys.) przybyło z Ukrainy. Na drugim miejscu znaleźli się Syryjczycy, których było około 223 tys., a na trzecim Chińczycy - 193 tys. Prawie połowa imigrantów z Chin i Hongkongu zdecydowała się na pobyt w Wielkiej Brytanii.

dpa & Eurostat / jak / oprac. Natalia Durman, WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: 12 listopada dniem wolnym od pracy. Tadeusz Cymański tłumaczy decyzję PiS

d42gwwh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d42gwwh
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj