Trwa ładowanie...

Polska na celowniku. Kaczyńskiemu się oberwało

Szwajcarski dziennik "Neue Zuercher Zeitung" zwraca uwagę na publikację miesięcznika "Osteuropa": "Pod nożem. Nieliberalne państwo w Polsce i na Węgrzech". Pisze o "nieliberalnym sojuszu dwóch bratanków".

Share
Polska na celowniku. Kaczyńskiemu się oberwało
Źródło: Agencja Gazeta, fot: Agata Grzybowska
d46ni09

"Polska i Węgry utrzymują ścisłe stosunki sięgające średniowiecza. W obydwu językach istnieje nawet przysłowie: Polak, Węgier, dwa bratanki" - pisze "Neue Zuercher Zeitung" w komentarzu "Nieliberalny sojusz". "Braterstwo to zostało uwypuklone znowu w ostatnich latach, zarówno w Budapeszcie, jak i Warszawie, bo obydwa kraje zdystansowały się od Unii Europejskiej, tworząc właśnie ten nieliberalny sojusz" - dodaje.

Przebudowa systemu

Gazeta przypomina, że przebudowę systemu na Węgrzech Viktor Orban zaczął już w 2010 r., natychmiast po swoim miażdżącym zwycięstwie wyborczym. Od zmiany rządów w Polsce w 2015 r. gorliwie stara mu się dorównać Jarosław Kaczyński.

"W obydwu krajach instancjom kontrolnym celowo zostały związane ręce, a trójpodział władzy podkopany, co w istotny sposób zaszkodziło równowadze instytucjonalnej. Zarówno w Polsce, jak i na Węgrzech władza polityczna w problematyczny sposób koncentruje się na partii rządzącej, która także w obydwu krajach obwołała się jedynym, uprawnionym do tego reprezentantem narodu" - czytamy w komentarzu NZZ.

d46ni09

Otwarcie na Zachód

"Jak mogło do tego dojść - akurat w krajach, które w czasie komunistycznego reżimu zarówno politycznie, jak i gospodarczo zaczęły się otwierać na Zachód i w których żelazna kurtyna pierwsza zaczęła się kruszyć?" - zastanawia się gazeta.

Tym właśnie kwestiom poświęcone jest wydanie miesięcznika "Osteuropa" zatytułowane: "Pod nożem - nieliberalne państwo na Węgrzech i w Polsce". Zdaniem NZZ, "świetne artykuły, analizujące podobne doświadczenia historyczne i różnice między obydwoma krajami", tak kompleksowe i wyczerpujące, że "ich lektura jest wzbogaceniem nie tylko dla znawców materii, ale dla wszystkich zainteresowanych".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Rzecznik prezydenta rezygnuje. Joanna Scheuring-Wielgus: Andrzej Duda ma bardzo poważny problem

d46ni09

Podziel się opinią

Share
d46ni09
d46ni09
Więcej tematów