Trwa ładowanie...
dsr2aco
04-03-2003 14:26

Polska może skorzystać z doświadczeń Hiszpanii i Irlandii


W walce z wysokim bezrobociem (18,8-18,9%) i wzrastającym ubóstwem Polska mogłaby skorzystać z doświadczeń Hiszpanii i Irlandii - powiedziała we wtorek w Warszawie dyrektor generalna dyrekcji ds. zatrudnienia i spraw społecznych Komisji Europejskiej Odile Quintin.

dsr2aco
dsr2aco
Odile Quintin, dyrektor generalny w Dyrekcji Generalnej ds Zatrudnienia i Spraw Społecznych Komisji Europejskiej w czasie dzisiejszego briefingu w Warszawie (PAP-Przemek Wierzchowski)
Źródło: Odile Quintin, dyrektor generalny w Dyrekcji Generalnej ds Zatrudnienia i Spraw Społecznych Komisji Europejskiej w czasie dzisiejszego briefingu w Warszawie (PAP-Przemek Wierzchowski)

"Polityka tych krajów była dostosowana do konkretnych warunków; zarówno Irlandia, jak i Hiszpania mają rozbudowany sektor rolniczy" - wskazała Quintin. W ciągu ostatnich piętnastu lat wskaźnik poziomu życia w Hiszpanii wzrósł z 75% do 85%, a PKB Irlandii (niegdyś 70% średniej unijnej) wynosi obecnie 120% PKB Unii Europejskiej.

Unijna dyrektor wskazała m.in. na konieczność restrukturyzacji polskiej gospodarki i rozwój polityki inwestycyjnej. By jednak inwestycje mogły być realizowane, potrzebni są - zdaniem dyrektor - dobrze wyszkoleni pracownicy - tacy jak np. w Irlandii, "aby siła robocza była na tyle wykształcona, by podejmowała pracę".

Quintin zwróciła też uwagę na konieczność podnoszenia poziomu zatrudnienia w Polsce. Jest to jeden z priorytetów Unii Europejskiej, która ustaliła, że do roku 2010 wskaźnik zatrudnienia powinien wzrosnąć do 70%, a wskaźnik zatrudnienia kobiet do 60%. Aby osiągnąć te cele, konieczne jest stworzenie 15 mln miejsc pracy.

dsr2aco

Quintin wskazała też na konieczność współpracy rządu z partnerami społecznymi i związkami zawodowymi, jak miało to miejsce w Hiszpanii, gdzie jeszcze przed sześcioma laty stopa bezrobocia wynosiła ponad 20%. Obecnie średnia w krajach UE oscyluje w granicach 8,6%.

Quintin zapoznała się także ze stanem wdrażania acquis communautaire (dorobku prawnego wspólnot europejskich) w dziedzinie prawa pracy i kwestii społecznych.

Polska została zaproszona na ubiegłorocznym szczycie w Kopenhadze do członkostwa w Unii Europejskiej z dniem 1 maja 2004 roku, podobnie jak dziewięciu innych kandydatów z Europy Środkowej i Wschodniej. Wówczas będzie mogła korzystać z funduszy strukturalnych, przeznaczonych dla członków Unii (szacowanych w latach 2004-2006)na 21,7 mld euro. (aka)

dsr2aco
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dsr2aco
Więcej tematów