PolskaPolska młodzież stawia na ślub i rodzinę

Polska młodzież stawia na ślub i rodzinę

Para ze ślubem kościelnym i dwójką dzieci to idealny model związku - wynika z sondażu przeprowadzonego wśród młody ludzi przez GfK Polonia na zlecenie "Rzeczpospolitej".

Polska młodzież stawia na ślub i rodzinę
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

Badanie pokazuje, że prawie 80% osób w wieku 18-26 lat uważa, że małżeństwo ma i będzie mieć duże znaczenie. Niemal identyczne wyniki uzyskał o. prof. Leon Dyczewski, socjolog z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, który w latach 2004-2005 badał wyobrażenia młodzieży o małżeństwie i rodzinie.

Zdecydowana większość (82%) młodych Polaków uważa, że ślub kościelny jest potrzebny i ważniejszy od ślubu cywilnego.

Jak pokazują badania, zdecydowana większość ankietowanych, ponad 80%, chce też mieć dzieci. Najlepiej dwójkę. Mniej więcej tyle samo, po kilkanaście procent, chce mieć jedno dziecko lub troje dzieci.

Pięć lat temu rodzina pięcioosobowa była znacznie popularniejsza (22%) od modelu dwa plus jeden, który wskazywało niespełna 5% badanych.

Mimo przywiązania do ślubów religijnych wśród młodzieży panuje powszechne przyzwolenie na rozwód. 94% badanych akceptuje taki koniec nieudanego małżeństwa.

Wśród ważnych powodów, które mogą być wystarczającą przyczyną rozwodu, młodzi Polacy wymieniają najczęściej przemoc (81% wskazań), niewierność (41%) i uzależnienia (24%). Mniejsze znaczenie mają m.in. brak miłości, kłótnie i oddzielne życie.

Z badań wynika, że jeszcze pięć lat temu kłótnie i trudne problemy były dla młodzieży dwukrotnie ważniejszym powodem do rozwodu.

W ciągu pięciu lat przybyło też (z 34 do 52%) zwolenników zrównania w prawach par bez ślubu z małżeństwami.

GfK Polonia przeprowadziła sondaż między 4 a 8 marca na próbie 181 Polaków w wieku 18-26 lat. Badanie o. prof. Dyczewskiego zrobiono na przełomie 2004 i 2005 r. wśród 1335 osób także w wieku 18-26 lat z województw lubelskiego i mazowieckiego.

Źródło artykułu:PAP
młodzieżmałżeństworodzina

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)