Polska ma wyznaczyć obszary ochrony ptaków
Polska, jako kraj ubiegający się o członkostwo w Unii Europejskiej, została zobowiązana do wyznaczenia obszarów o najwyższej wartości przyrodniczej - tzw. sieci "Natura 2000". Podstawą prawną ochrony przyrody w Unii i tworzenia tej sieci są: "Dyrektywa Ptasia" - dotycząca ochrony dzikich ptaków i "Dyrektywa Siedliskowa" - w sprawie ochrony siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory.
"Natura 2000" to pierwszy system, który utworzony według jednakowych kryteriów, pomoże w skutecznej ochronie ptaków - powiedziała Bogumiła Błaszkowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Obszary specjalnej ochrony, które mają zapewnić trwałą egzystencję różnych ekosystemów, rząd zobowiązał się wskazać do końca tego roku.
Listę wszystkich terenów o priorytetowym znaczeniu dla ochrony ptaków w Polsce zawiera krajowy rejestr pt. "Sieć ostoi ptaków w Polsce - wdrażanie dyrektywy UE o ochronie dzikich ptaków". Ma ona pomóc rządowi w pracach nad opracowaniem systemu "Natura 2000".
Rejestr obejmuje 81 obszarów. Są to m.in.: Dolina Biebrzy, Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska. Został on opracowany przez zespół ornitologów z Zakładu Ornitologii PAN i Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków przy współpracy Instytutu na rzecz Ekorozwoju. (aka)