Trwa ładowanie...
d49acwj
polska
13-04-2002 10:34

Polska ma wyznaczyć obszary ochrony ptaków

Polska, jako kraj ubiegający się o członkostwo w Unii Europejskiej, została zobowiązana do wyznaczenia obszarów o najwyższej wartości przyrodniczej - tzw. sieci "Natura 2000". Podstawą prawną ochrony przyrody w Unii i tworzenia tej sieci są: "Dyrektywa Ptasia" - dotycząca ochrony dzikich ptaków i "Dyrektywa Siedliskowa" - w sprawie ochrony siedlisk naturalnych oraz dzikiej fauny i flory.

d49acwj
d49acwj

"Natura 2000" to pierwszy system, który utworzony według jednakowych kryteriów, pomoże w skutecznej ochronie ptaków - powiedziała Bogumiła Błaszkowska z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.

Obszary specjalnej ochrony, które mają zapewnić trwałą egzystencję różnych ekosystemów, rząd zobowiązał się wskazać do końca tego roku.

Listę wszystkich terenów o priorytetowym znaczeniu dla ochrony ptaków w Polsce zawiera krajowy rejestr pt. "Sieć ostoi ptaków w Polsce - wdrażanie dyrektywy UE o ochronie dzikich ptaków". Ma ona pomóc rządowi w pracach nad opracowaniem systemu "Natura 2000".

Rejestr obejmuje 81 obszarów. Są to m.in.: Dolina Biebrzy, Puszcza Białowieska, Puszcza Knyszyńska. Został on opracowany przez zespół ornitologów z Zakładu Ornitologii PAN i Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków przy współpracy Instytutu na rzecz Ekorozwoju. (aka)

d49acwj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d49acwj
Więcej tematów