Trwa ładowanie...
d2p7fos
01-02-2007 17:30

Polska łamie przepisy o rynku wewnętrznym

Unijny komisarz ds. rynku wewnętrznego Charlie McCreevy wytknął Polsce, że dogania czołówkę krajów Unii Europejskiej, które w największym stopniu łamią przepisy rynku wewnętrznego.

d2p7fos
d2p7fos

"Znaczący wzrost liczby procedur za łamanie przepisów z zakresu rynku wewnętrznego w ciągu ostatniego roku w Polsce jest powodem do alarmu" - głosi jedna z konkluzji raportu zaprezentowanego przez McCreevy'ego.

"Budzi zmartwienie, że w Polsce stopień wdrożenia unijnych przepisów jest znacząco niższy niż w jakimkolwiek innym nowym kraju członkowskim, (...) a sytuacja szybko się pogarsza" - dodają autorzy zestawienia.

Przeciwko Polsce toczy się obecnie 48 postępowań za naruszenie przepisów z zakresu rynku wewnętrznego. Tymczasem średnia w nowych krajach członkowskich to 21 postępowań.

Co prawda wiele krajów starej UE ma dużo więcej otwartych postępowań (Włochy 161, Hiszpania 109, Francja 95), ale - zdaniem McCreevy'ego - nie jest to dla Polski dobre wytłumaczenie.

d2p7fos

"Nie jest dobrą rzeczą, że kraj z tak niewielkim stażem w Unii Europejskiej szybko dogania czołówkę" - powiedział komisarz na konferencji prasowej.

Polska jest natomiast jednym z liderów w rankingu krajów członkowskich pod względem przeniesienia przepisów unijnych do krajowego porządku prawnego. Nie zrobiła tego jeszcze w odniesieniu do zaledwie 14 dyrektyw.

Ogółem unijny rynek wewnętrzny regulowany jest 1634 dyrektywami i 602 rozporządzeniami. Opisują one w najdrobniejszych szczegółach funkcjonowanie czterech fundamentalnych swobód UE: przepływu osób, towarów, kapitałów i usług.

"Każde złamanie przepisów o rynku wewnętrznym to poważna sprawa. Za każdym przypadkiem kryje się osoba, którą pozbawiono przysługujących jej praw, albo przedsiębiorstwo narażone na niepotrzebne koszty" - przypomniał McCreevy.

Michał Kot

d2p7fos
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p7fos
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj