ŚwiatPolska i Litwa podpisały umowę o budowie tzw. mostu energetycznego

Polska i Litwa podpisały umowę o budowie tzw. mostu energetycznego

Polska i Litwa podpisały w Wilnie
umowę w sprawie budowy tzw. mostu energetycznego czyli
transgranicznego połączenia systemów elektroenergetycznych obu
krajów. Uruchomienie połączenia energetycznego z Litwą ma poprawić
bezpieczeństwo energetyczne w regionie.

Polska i Litwa podpisały umowę o budowie tzw. mostu energetycznego
Źródło zdjęć: © PAP

08.12.2006 | aktual.: 08.12.2006 15:34

Dokument pt. "Porozumienie w sprawie projektu połączenia między litewskim i polskim systemem elektroenergetycznym" zostało podpisane w obecności premierów Polski i Litwy, Jarosława Kaczyńskiego i Gediminasa Kirkilasa. Ze strony polskiej porozumienie podpisał prezes Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) Jacek Socha, ze strony litewskiej - dyrektor generalny firmy Lietuvos Energija Rymantas Juozaitis.

O potrzebie budowy mostu energetycznego z Polską Litwa mówi od ponad dziesięciu lat. Projekt zakłada nie tylko budowę linii transgranicznej Ełk-Olita, ale również linii wewnątrz systemu polskiego, co umożliwi włączenie tej inwestycji do Krajowego Systemu Elektroenergetycznego.

PSE oceniają, że rozbudowa systemu elektroenergetycznego w północno-wschodniej Polsce kosztować będzie 1,6 mld zł. Inwestycje te zostaną sfinansowane ze środków własnych i potrwają do 2015- 2020 roku.

Natomiast łączny koszt technicznej integracji systemów energetycznych obu państw jest szacowany na miliard litów (290 mln euro). Oczekuje się, że inwestycja ta zyska finansowe wsparcie Unii Europejskiej.

Strona litewska zakłada, że budowa mostu energetycznego rozpocznie się w roku przyszłym i zostanie ukończona w 2011. Dzięki połączeniu z Polską, Litwa - a także Łotwa i Estonia - zostaną włączone do europejskiego systemu energetycznego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)