Polska dużym problemem? Ukraińcy opublikowali sondaż
Podczas ostatnich badań przeprowadzonych przez kijowski ośrodek badawczy Centrum Razumkowa, sprawdzono, co według ukraińskiej opinii publicznej, wywiera negatywny wpływ na sytuację w kraju. Respondenci wskazali m.in. na problemy w relacjach z Polską.
Inne negatywne zjawiska zewnętrzne, które były często wskazywane przez respondentów, to wewnętrzny spór polityczny w Stanach Zjednoczonych oraz polityka rządu Węgier, która jest nieprzyjazna dla Ukrainy.
Respondenci oceniali znaczenie tych zagadnień na skali od 1 do 5, gdzie "1" oznaczało brak wpływu, a "5" - wpływ bardzo silny. Problemy w stosunkach z Polską otrzymały ocenę 4,5. Amerykański spór polityczny, gdzie prawe skrzydło partii republikańskiej sprzeciwia się kontynuacji pomocy dla Kijowa, otrzymał ocenę 4,4. Z kolei polityka zagraniczna Węgier, która sprzeciwia się integracji europejskiej Ukrainy, otrzymała ocenę 4,3.
Mniej głosów respondentów padło na zmęczenie Europy wojną Rosji przeciwko Ukrainie (4,2), zaostrzenie konfrontacji państw demokratycznych z obozem autorytarnym (4) i hybrydową agresję Moskwy wobec Mołdawii (3,9). Jeszcze mniejszą wagę badani przypisali konfliktowi na Bliskim Wschodzie i konfrontacji amerykańsko-chińskiej, które uzyskały po 3,7 punktu.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ukraińcy negatywnie oceniają Polskę?
Centrum Razumkowa dokonało również analizy nastawienia mieszkańców Ukrainy do poszczególnych państw. Najlepiej ocenione zostały Kanada i Łotwa, które otrzymały 93 proc. pozytywnych reakcji. Wielka Brytania, Litwa, Francja otrzymały po 92 proc. pozytywnych ocen, a Estonia - 91 proc. Polska natomiast została pozytywnie oceniona przez zaledwie 58 proc. respondentów, to mniej, niż np. Mołdawia (77 proc.) i Słowacja (70 proc.).
Ośrodek badawczy zauważył, że obecnie Polskę postrzega pozytywnie znacznie mniej Ukraińców niż np. w sierpniu 2023 roku (94 proc.) i styczniu bieżącego roku (86 proc.), kiedy przeprowadzano podobne badania.
Badanie zostało przeprowadzone w dniach od 21 do 27 marca bieżącego roku na reprezentatywnej próbie 2020 pełnoletnich osób mieszkających na terytoriach kontrolowanych przez rząd Ukrainy, na których nie toczą się działania wojenne.