Polska chce współpracować z krajami Ameryki Łacińskiej
Premier Kazimierz Marcinkiewicz uważa, że
współpraca Unii Europejskiej z krajami Ameryki Łacińskiej jest
niełatwa, ale konieczna. Polska zamierza zacieśniać kontakty
gospodarcze z niektórymi krajami tego regionu - oświadczył szef
rządu w Wiedniu, gdzie trwa IV szczyt UE-Ameryka Łacińska
i Karaiby.
Marcinkiewicz powiedział, że kraje Ameryki Łacińskiej potrzebują pomocy ze strony UE. Premier dodał, że wzajemne kontakty tych dwóch regionów mogą być utrudnione, także ze względu na zmiany polityczne w Ameryce Łacińskiej.
Ale jest to nieodzowne. Tej współpracy bardzo chcą kraje Ameryki Łacińskiej, bardzo potrzebują one pomocy UE - powiedział.
Marcinkiewicz poinformował, że o konieczności współpracy rozmawiał w czwartek wieczorem z prezydentem Meksyku Vicente Foksem.
Wydaje się, że wszystkie kraje UE są gotowe podjąć jeszcze dalej idącą współpracę. My także chcemy podjąć współpracę z Ameryką Łacińską, zwłaszcza z tymi krajami, z którymi już dziś wiążą nas dobre stosunki gospodarcze, z Chile, Meksykiem, Brazylią - powiedział premier.
Szef rządu przyznał, że w kuluarach dużo się mówi o sytuacji w Boliwii i Wenezueli, gdzie został znacjonalizowany przemysł naftowy i gazowy, co rodzi wiele problemów.
Wspólne zdjęcia przywódców zakłóciła przez moment młoda dziewczyna z organizacji Greenpeace ubrana w bardzo skąpy kostium kąpielowy, która przedarła się do polityków z transparentem w obronie środowiska. Została wyprowadzona przez ochronę. (eg)
Elwira Wielańczyk