Polscy politycy we władzach Litwy?
Przewodniczący Akcji Wyborczej Polaków na Litwie (AWPL), poseł Waldemar Tomaszewski nie wykluczył możliwości wejścia w skład koalicji rządzącej na Litwie po tym jak wycofała z niej partia Nowy Związek (Socjalliberałowie). Byłby to drugi w historii AWPL przypadek zaproszenia jej do współrządzenia krajem.
W piątek kontynuowane były negocjacje trzech litewskich partii z dotychczasowej koalicji w sprawie utworzenia nowego rządu - jednak bez powodzenia. Następne spotkanie wyznaczono na najbliższy wtorek.
_ Wstępnie otrzymaliśmy taką propozycję. Rozważamy ją, ale na razie bez większego entuzjazmu. Poważniejsze rozmowy na temat możliwości naszego udziału z rządzącej koalicji rozpoczną się, gdy obecni członkowie koalicji porozumieją się w sprawie zasad obsadzenia wolnych stanowisk państwowych_ - powiedział poseł Waldemar Tomaszewski.
Dotychczasowa koalicja, składająca się z czterech partii - Partii Pracy, Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej, Litewskiego Ludowego Związku Chłopskiego i Nowego Związku (Socjalliberałowie) - rozpadła się w ubiegłym tygodniu po wymuszonym ustąpieniu Arturasa Paulauskasa, szefa socjalliberałów, ze stanowiska przewodniczącego Sejmu i wyjściu jego partii z rządu.
Trzy pozostałe ugrupowania - Partia Pracy, Litewska Partia Socjaldemokratyczna i Litewski Ludowy Związek Chłopski - zawarły nowe porozumienie koalicyjne i rozpoczęły konsultacje w sprawie objęcia stanowisk zwolnionych przez socjalliberałów, m.in. ministra spraw zagranicznych, ministra spraw socjalnych i pracy, kilku stanowisk wiceministrów i szefów sejmowych komitetów i komisji.
W piątek odbyła się druga runda negocjacji, która miała być też ostatnią. Zakończyła się jednak niepowodzeniem. Negocjatorzy nie komentują przebiegu rozmów. Poinformowali jedynie, że ponownie spotkają się w najbliższy wtorek.
Sytuacja jeszcze bardziej się skomplikowała, gdy w czwartek poseł Kazys Bobelis opuścił frakcję chłopską i przeszedł do opozycji. W wyniku jego decyzji, rządząca koalicja utraciła większość w 141- osobowym Sejmie. Trzy rządzące partie mają obecnie 70 posłów i zależy im bardzo na pozyskaniu głosów posłów innych partii, w tym dwóch posłów z AWPL.
Akcja Wyborcza Polaków na Litwie przed pięcioma laty już była w koalicji rządzącej. Wówczas miała stanowisko wiceministra oświaty i wicenaczelnika okręgu wileńskiego.
Jeżeli obecnie dojdzie do rozmów na temat ewentualnego naszego udziału w rządzącej koalicji, będziemy również domagali się dwóch stanowisk - wiceministra sprawiedliwości i wicenaczelnika okręgu wileńskiego. Będziemy też żądać podpisania porozumienia, który zapewni realizację naszych postulatów - takich jak zwrot ziemi, oświata polska, sprawy mniejszości narodowych i samorządowych - powiedział poseł Tomaszewski.
Aleksandra Akińczo