Trwa ładowanie...
d2g3lo2

Polscy naukowcy skonstruowali robota - geologa

Naukowcy z Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki Rzeszowskiej skonstruowali robota - geologa. To pierwsze takie urządzenie w Polsce. Przemysł już się interesuje jego wykorzystaniem - informuje "Dziennik Polski".

d2g3lo2
d2g3lo2

Jest bezprzewodowy, a wewnątrz otworów i dziur porusza się ruchem śrubowym. Zawdzięcza to trzem kołom, zamontowanym pod kątem dziesięciu stopni. Wyposażony jest też w specjalne czujki. Może dotykać napotykane na drodze przeszkody, sprawdzać swoją pozycję, a za pomocą kamery oglądać otoczenie. Kierujący robotem ma nad nim pełną kontrolę. Urządzenie wyróżnia sposób poruszania się. Robot został bowiem tak skonstruowany, że może przemieszczać się wewnątrz rur na przykład kanalizacyjnych i wodociągowych, opierając się na jego ścianach. Takie rozwiązanie będzie bardzo przydatne geologom. Za pomocą robota będzie można bowiem badać grunt, penetrować skały, drążyć tunele, prowadzić bardziej precyzyjne roboty górnicze, sprawdzać stan otworów wiertniczych oraz strukturę i wnętrze ziemi.

Zespół naukowców z Katedry Robotyki i Mechatroniki Akademii Górniczo-Hutniczej oraz Politechniki Rzeszowskiej dwa lata pracował nad tym prototypem.

d2g3lo2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2g3lo2
Więcej tematów