Połowa Polaków: sprawy w kraju idą w złym kierunku
Połowa Polaków (50%) sądzi, że sprawy w
kraju idą w złym kierunku, przeciwnego zdania jest co trzeci (33%) badany. 17% ankietowanych nie ma wyrobionego zdania na
ten temat - wynika z sondażu TNS OBOP.
W porównaniu z badaniami z sierpnia odnotowano spadek o 1 pkt proc. liczby zadowolonych oraz o 2 pkt proc. liczby niezadowolonych z kierunku, w jakim podążają sprawy kraju. W porównaniu z tym samym okresem 2007 r. stanowi to wzrost (o 9 pkt proc.) liczby optymistów, przy jednoczesnym spadku (o 16 punktów proc.) liczby niezadowolonych.
Z sondażu wynika też, że ponad połowa ankietowanych (57%) jest zdania, iż nasza gospodarka się rozwija. Zdaniem co trzeciego Polaka (35%) polska gospodarka przeżywa kryzys, 28% ankietowanych postrzega go jako lekki, a 7% jako głęboki; 8% nie ma zdania.
W porównaniu z wynikami uzyskanymi w sierpniu liczba osób dostrzegających rozwój naszej gospodarki spadła (o 4 punkty proc.), a odsetek badanych, według których przeżywa ona kryzys wzrósł o 2 punkty procentowe.
Im lepsze wykształcenie posiadają badani (od 42% wśród ankietowanych, których edukacja zakończyła się na szkole podstawowej lub gimnazjum do 71% wśród absolwentów wyższych uczelni) oraz im większą miejscowość zamieszkują, tym częściej są przekonani o rozwoju gospodarki.
O kryzysie gospodarki mówią najczęściej osoby, które jako ostatnią ukończyły szkołę podstawową lub gimnazjum (47%), badani w wieku 60. i więcej lat (44%) oraz 50-latkowie (42%), a także mieszkańcy wsi (42%).
Wyniki badań dotyczące prognoz zmian materialnych warunków życia ludności są we wrześniu zbliżone do uzyskanych w sierpniu.
36% ankietowanych nie spodziewa się zmian w najbliższych trzech latach (w sierpniu 33%), natomiast 32% spodziewa się poprawy warunków (w sierpniu - 34%), a 28% (tyle samo co w sierpniu) obawia się pogorszenia sytuacji materialnej Polaków. We wrześniu 2007 roku odsetek badanych spodziewających się pogorszenia był mniejszy o 4 punkty proc.
Sondaż zrealizowano w dniach 4-8 września 2008 roku na ogólnopolskiej, losowej, reprezentatywnej próbie 1005 osób w wieku powyżej 15. lat.